Trwa ładowanie...

W kosmosie rosną czarne rośliny?

Na planetach pozasłonecznych teoretycznie mogą istnieć egzotyczne rośliny, zupełnie inne od tych na Ziemi. Takiego zdania jest Jack O’Malley-James, astrobiolog z brytyjskiego uniwersytetu St. Andrews.

Share
W kosmosie rosną czarne rośliny?
Źródło: AP
d20tovp

Naukowiec badał możliwości istnienia życia w systemach planetarnych różniących się od naszego układu słonecznego. Jeśli planety okrążają na przykład gwiazdy należące do grupy czerwonych karłów, znacznie ciemniejszych od słońca, życie na tych planetach może wyglądać inaczej niż na Ziemi.

W takim przypadku w roślinach zachodziłby odmienny proces fotosyntezy i dla ludzkiego oka miałyby one kolor czarny lub szary. Pochłaniałyby bowiem światło o różnych długościach fal, by maksymalnie wykorzystać dochodzącą z gwiazdy energię. To, czy czarno-szare rośliny istnieją nie jest pewne, O’Malley opiera jednak swą hipotezę na założeniu, że systemów planetarnych we wszechświecie jest bardzo dużo. Potwierdzają to odkrycia astronomiczne z ostatnich lat.

Niepublikowane jeszcze wyniki badań przedstawiono podczas spotkania brytyjskiego Towarzystwa Astronomicznego w Llandudno w Walii.

d20tovp

Podziel się opinią

Share
d20tovp
d20tovp
Więcej tematów