W dniu wyborów referendum ws. hipermarketu?
Nie ma zakazu, by w dniu wyborów
samorządowych 12 listopada odbyło się w Łomży (podlaskie) także
referendum lokalne w sprawie budowy hipermarketu; wybory i
referendum muszą być jednak osobno zorganizowane - wynika ze
wstępnych ocen prawnych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w
Białymstoku.
Radni Łomży (Podlaskie) zdecydowali, że 12 listopada w mieście zostanie zorganizowane referendum. Mieszkańcy miasta mieliby się wypowiedzieć czy są za lub przeciw budowie w mieście centrum handlowego ze sklepem wielkopowierzchniowym zlokalizowanym u zbiegu ulic Sikorskiego i Zawadzkiej.
Czy do referendum dojdzie będzie wiadomo, gdy uchwałę radnych oceni pod względem prawnym wojewoda. Dokument ma trafić do wojewody w ciągu siedmiu dni - poinformowała dyrektor wydziału prawnego i nadzoru Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku Lidia Stupak.
W jej ocenie, nie ma sprzeciwu, by referendum odbyło się w dniu wyborów samorządowych. Zaznaczyła jednak, że referendum musi zorganizować miasto Łomża. Oznacza to, że na potrzeby referendum i wyborów samorządowych muszą powstać osobne lokale wyborcze i osobne listy osób uprawnionych do głosowania.
Podobne zdanie ma dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży Jerzy Dołęgowski. Według niego, miejską komisję ds. referendum i komisje obwodowe miałaby powołać Rada Miasta. Dołęgowski zaznaczył, że inny jest też sposób finansowania. Wybory samorządowe finansuje budżet państwa, a referendum - w tym przypadku Urząd Miejski Łomży.
Zorganizowanie i przeprowadzenie referendum w Łomży w sprawie budowy hipermarketu ma kosztować około 40 tys. zł.