Trwa ładowanie...

Ustawa 2.0 przyjęta przez Senat. Zaskakująca "trzecia poprawka" o dożywotnim zatrudnieniu bez względu na wynik

Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę autorstwa Jarosława Gowina. Wprowadza ona duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni. Ustawa 2.0 wraca teraz do Sejmu i czeka na podpis prezydenta. A my przyglądamy się poprawce numer 3, która wprowadza dość niecodzienne prawo.

Ustawa 2.0 przyjęta przez Senat. Zaskakująca "trzecia poprawka" o dożywotnim zatrudnieniu bez względu na wynikŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d1wcswe
d1wcswe

Ustawa 2.0 to sztandarowy projekt wicepremiera Jarosława Gowina. Nazywana jest "konstytucją dla nauki". Przeciwko jej wprowadzeniu protestowali nie tylko akademicy i studenci w całej Polsce, ale nawet członkowie PiS. Założenia ustawy krytykował m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W końcu Sejm przegłosował nocą zapisy ustawy 2.0.

Potem ustawa Gowina trafiła do Senatu, a ten przyjął ją z czterema poprawkami. Za przyjęciem Ustawy 2.0 z poprawkami głosowało 57 senatorów, 20 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Z kolei za przyjęciem bez poprawek ustawy "Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" głosowało 56 senatorów, 24 było przeciw.

Ustawa 2.0 i poprawka numer 3. "Co za chory umysł to wymyślił!"

Poprawki były cztery. Jedna z nich zakłada, że instytut Polskiej Akademii Nauk może zostać włączony do uczelni na wniosek prezesa PAN albo dyrektora Instytutu PAN. Kolejna zniosła wymóg, by indywidualne studia międzydziedzinowe były dwuprofilowe i kilkupoziomowe. A czwarta mówiła o obniżeniu wymagań wobec osób starających się o uzyskania stopnia doktora. Wcześniej trzeba było mieć znajomość języka obcego na poziomie C1 (zaawansowany). W myśl poprawki - ma wystarczyć poziom "co najmniej B2", czyli średniozaawansowany.

Z kolei trzecia poprawka wprowadza dość zaskakujący przepis. Okazuje się, że urzędujący sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędzia w stanie spoczynku będzie miał prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

d1wcswe

Ten zapis ostro skrytykował prorektor ds. naukowych UW dr hab. Maciej Duszczyk. "Co za chory umysł to wymyślił!" - napisał na Twitterze.

Ustawa 2.0 przegłosowana przez Sejm spotkała z dużym protestem studentów i wykładowców w całej Polsce. Jarosław Gowin w wywiadzie dla WP mówił, że to "promil". Samorządy studenckie w ośrodkach, w których dochodzi do strajku, błyskawicznie się od niego odcinają, a wszystkie największe stowarzyszenia akademickie raz jeszcze udzieliły poparcia Ustawie 2.0 - powiedział w rozmowie z Marcinem Makowskim.

Dodał wtedy, że "nie przewiduje wprowadzenia w Senacie jakiś głębokich poprawek".

d1wcswe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Michał Żebrowski podpowiedział ministrowi, jak zemścić się na Rosjanach

d1wcswe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wcswe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj