Trwa ładowanie...
d3fcn3o

Ustawa 2.0 przyjęta przez Senat. Zaskakująca "trzecia poprawka" o dożywotnim zatrudnieniu bez względu na wynik

Senat przyjął z czterema poprawkami ustawę autorstwa Jarosława Gowina. Wprowadza ona duże zmiany w funkcjonowaniu uczelni. Ustawa 2.0 wraca teraz do Sejmu i czeka na podpis prezydenta. A my przyglądamy się poprawce numer 3, która wprowadza dość niecodzienne prawo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ustawa 2.0 przegłosowana przez Senat
Ustawa 2.0 przegłosowana przez Senat (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3fcn3o

Ustawa 2.0 to sztandarowy projekt wicepremiera Jarosława Gowina. Nazywana jest "konstytucją dla nauki". Przeciwko jej wprowadzeniu protestowali nie tylko akademicy i studenci w całej Polsce, ale nawet członkowie PiS. Założenia ustawy krytykował m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W końcu Sejm przegłosował nocą zapisy ustawy 2.0.

Potem ustawa Gowina trafiła do Senatu, a ten przyjął ją z czterema poprawkami. Za przyjęciem Ustawy 2.0 z poprawkami głosowało 57 senatorów, 20 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Z kolei za przyjęciem bez poprawek ustawy "Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce" głosowało 56 senatorów, 24 było przeciw.

Ustawa 2.0 i poprawka numer 3. "Co za chory umysł to wymyślił!"

Poprawki były cztery. Jedna z nich zakłada, że instytut Polskiej Akademii Nauk może zostać włączony do uczelni na wniosek prezesa PAN albo dyrektora Instytutu PAN. Kolejna zniosła wymóg, by indywidualne studia międzydziedzinowe były dwuprofilowe i kilkupoziomowe. A czwarta mówiła o obniżeniu wymagań wobec osób starających się o uzyskania stopnia doktora. Wcześniej trzeba było mieć znajomość języka obcego na poziomie C1 (zaawansowany). W myśl poprawki - ma wystarczyć poziom "co najmniej B2", czyli średniozaawansowany.

d3fcn3o

Z kolei trzecia poprawka wprowadza dość zaskakujący przepis. Okazuje się, że urzędujący sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędzia w stanie spoczynku będzie miał prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

Ten zapis ostro skrytykował prorektor ds. naukowych UW dr hab. Maciej Duszczyk. "Co za chory umysł to wymyślił!" - napisał na Twitterze.

Ustawa 2.0 przegłosowana przez Sejm spotkała z dużym protestem studentów i wykładowców w całej Polsce. Jarosław Gowin w wywiadzie dla WP mówił, że to "promil". Samorządy studenckie w ośrodkach, w których dochodzi do strajku, błyskawicznie się od niego odcinają, a wszystkie największe stowarzyszenia akademickie raz jeszcze udzieliły poparcia Ustawie 2.0 - powiedział w rozmowie z Marcinem Makowskim.

d3fcn3o

Dodał wtedy, że "nie przewiduje wprowadzenia w Senacie jakiś głębokich poprawek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Michał Żebrowski podpowiedział ministrowi, jak zemścić się na Rosjanach

d3fcn3o

Podziel się opinią

Share
d3fcn3o
d3fcn3o
Więcej tematów