Trwa ładowanie...

Sejm. Ustawa Gowina przegłosowana

Sejm przegłosował nocą tzw. ustawę 2.0, autorstwa Jarosława Gowina. To pakiet reform szkolnictwa wyższego. Za ich wprowadzeniem głosowało 236 posłów.

Share
Sejm. Ustawa Gowina przegłosowana
Źródło: East News
d3pmkwn

Ustawa 2.0 to sztandarowy projekt wicepremiera, nazywany też "konstytucją dla nauki". Przeciwko jego wprowadzeniu protestowali nie tylko akademicy i studenci w całej Polsce, ale nawet członkowie PiS.

Założenia ustawy krytykował m.in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W ostatnim miesiącu doszło do złagodzenia niektórych zapisów ustawy. Na sejmowej komisji 14 czerwca pospiesznie przyjęto 90 poprawek zaproponowanych przez rząd. W nocy z wtorku na środę Sejm przyjął ustawę.

d3pmkwn

Decyzja ta była przesądzona po spotkaniu Jarosława Gowina z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

"W kierownictwie politycznym Prawa i Sprawiedliwości zapadła decyzja o poparciu projektu ustawy 2.0 reformującej system szkolnictwa wyższego. Projekt ustawy uległ znacznym zmianom i jest możliwy do zaakceptowania.(…) Jak będzie ustawa działać, to zobaczymy, okaże się w praniu” - mówił przed dwoma tygodniami Terlecki.

- Ustawa zwiększa autonomię uczelni poprzez zwiększenie jej swobody organizacyjnej wewnątrz. To wspólnota akademicka decyduje, jak działa uczelnia wewnątrz, a nie ustawa - mówił w Sejmie Piotr Mueller, odnosząc się do zarzutu dotyczącego odbierania przez ustawę autonomii uczelniom.

Zobacz także: Kaja Godek w programie "Tłit": zabijanie ludzi to element polityki państwa

Ustawa Gowina zwiększy władzę rektorów kosztem wspólnot akademickich, oraz wzmocni konkurencję między uczelniami. Część z nich straci środki na badania i możliwość nadawania stopnia doktora. Wprowadzeniu ustawu towarzyszyły protesty na największych polskich uczelniach: UW, UJ, AGH, UŁ, UAM, UWr i UG. Manifestacje miały miejsce również w Białymstoku, Katowicach, Opolu czy Toruniu. Sam Jarosław Gowin mówił, że nie rozumie zarzutów, które środowiska akademickie formułują wobec jego projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3pmkwn

Podziel się opinią

Share
d3pmkwn
d3pmkwn
Więcej tematów