Trwa ładowanie...

USA przygotowują nowe sankcje na Koreę Północną. To odpowiedź na koreańską próbę atomową

Po niedzielnej próbie atomowej Korei Północnej minister finansów USA Steve Mnuchin powiedział, że przygotowuje dla prezydenta Donalda Trumpa projekt nowego "pakietu sankcji" wobec reżimu Kim Dzong Una.

USA przygotowują nowe sankcje na Koreę Północną. To odpowiedź na koreańską próbę atomowąŹródło: East News, fot: EAST NEWS/FOTOLINK
d9t4n3b
d9t4n3b

Jak podała telewizja Fox News, Steve Mnuchin dodał, że zarekomenduje prezydentowi całkowite zablokowanie sankcjami wymiany handlowej z Koreą Północną.

- Jeżeli inne państwa chcą robić interesy ze Stanami Zjednoczonymi, to rzecz jasna, że będą współpracować z naszymi sojusznikami i innymi (krajami), by odizolować Koreę Północną ekonomicznie - powiedział minister.

Pod koniec sierpnia Korea Północna wystrzeliła rakietę w stronę Japonii

Na początku sierpnia nowe sankcję na Pjongjang nałożyła jednogłośnie Rada Bezpieczeństwa ONZ. Rezolucja ws. sankcji przewiduje ograniczenie dochodów Korei Północnej z eksportu o jedną trzecią, czyli o 3 mld. dol. rocznie i dotyczy handlu węglem, żelazem i rudą żelaza, ołowiem i jego rudą oraz owocami morza. Zakazano też tworzenia spółek z północnokoreańskimi podmiotami i zatrudniania pracowników z Korei Północnej.

d9t4n3b

Północnokoreańska próba bomby atomowej

Północnokoreańskie media podały w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba bomby wodorowej przeznaczonej do instalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

Kilka godzin wcześniej odnotowano silne wstrząsy sejsmiczne na terytorium Korei Północnej. Minister obrony Japonii Itsunori Onodera powiedział, że wstępne szacunki wskazują, iż moc rażenia testowanego w niedzielę ładunku to ok. 70 kiloton. Dla porównania bomba atomowa zrzucona przez USA na Hiroszimę miała moc 15 kiloton.

Jednak informacji o stworzeniu przez reżim Kim Dzong Una bomby wodorowej nie są w stanie zweryfikować eksperci. Wątpią oni w to, że Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by mogła być przenoszona przez rakiety.

d9t4n3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9t4n3b
Więcej tematów