Trwa ładowanie...

ONZ nałożyła nowe sankcje na Koreę Północną. Chiny przyłączyły się do presji na reżim Kim Dzong Una

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednomyślnie uchwaliła w sobotę rezolucję o nałożeniu nowych sankcji na Koreę Północną. Presję na reżim Kim Dzong Una wywierają Chiny, które uważane są za największego sojusznika Pjongjangu.

ONZ nałożyła nowe sankcje na Koreę Północną. Chiny przyłączyły się do presji na reżim Kim Dzong UnaŹródło: PAP/EPA
d22covh
d22covh

Nowa rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. sankcji wobec Korei Płn. przewiduje ograniczenie jej dochodów z eksportu o jedną trzecią, czyli o 3 mld dol. rocznie. Zgodnie z rezolucją przygotowaną przez USA embargo na eksport z Korei Północnej obejmie węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

Nowe sankcje zakazują zatrudniania nowych pracowników z Korei Płn. w innych państwach i zakładania wspólnych spółek z północnokoreańskimi podmiotami. Rezolucja ONZ zabrania też w inwestowanie w już istniejące spółki joint venture.

Historia programu nuklearnego komunistycznej Korei Północnej

Zgodnie z jednomyślnie przyjętą rezolucją dziewięć osób i cztery podmioty trafiły na ONZ-owską czarną listę. Oznacza to nałożenie zakazu podróżowania o zamrożenie ich aktywów.

d22covh

Chiny naciskają na Koreę Północną

Chiny uważane za sojusznika reżimu Kim Dzong Una zaczynają wywierać presję na Koreańczyków z północy. W niedzielę szef chińskiej dyplomacji Wang Yi wezwał ministra spraw zagranicznych Korei Północnej Północnej Ri Jong Ho do przestrzegania rezolucji ONZ.

Szefowie dyplomacji obu krajów rozmawiali na marginesie spotkania ministerialnego Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Filipin.

Wang Yi odmówił ujawnienia, co powiedział mu północnokoreański minister podczas spotkania, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami. Szef chińskiej dyplomacji wezwał jednocześnie Koreę Południową i Stany Zjednoczone do powstrzymania się od podejmowania prowokacyjnych działań.

Przebywająca na spotkaniu ASEAN Susan Thornton, która w Departamencie Stanu USA odpowiada za sprawy Wschodniej Azji i Pacyfiku, oceniła, że poparcie Chin dla nowych sankcji ONZ pokazuje, że są one świadome, jak poważne jest zagrożenie prowadzonym przez Koreę Płn. programem nuklearnym i balistycznym. Podkreśliła wagę dialogu wszystkich zaangażowanych stron i deeskalacji napięcia w regionie. A największą rolę we wdrażaniu i zapewnieniu przestrzegania sankcji będą miały właśnie Chiny.

Widok na Biały Dom w Waszyngtonie
Prezydent USA Donald Trump docenia współpracę ze strony Chin i Rosji w doprowadzeniu do przyjęcia rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ o nowych sankcjach wobec Korei Płn. Komunikat Białego Domu po uchwaleniu nowych sankcji

Rezolucja ONZ ws. Korei Północnej

Kolejna rezolucja ONZ ma być odpowiedzią na próbę północnokoreańskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM) z 28 lipca. Rakieta wystrzelona przez Koreę Płn. minęła się z samolotem Air France. Za pomocą sankcji ONZ chce zwiększyć presję na reżim w Pjongjangu.

Była to już drugi udany test międzykontynentalnej rakiety balistycznej. Pierwszy odbył się 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych. Po drugiej próbie Kim Dzong Un stwierdził, że całe terytorium USA jest w zasięgu północnokoreańskich rakiet.

d22covh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22covh
Więcej tematów