ŚwiatUSA obawia się Korei Północnej. Na Hawajach przeprowadzono test ostrzegania przed zagrożeniem nuklearnym

USA obawia się Korei Północnej. Na Hawajach przeprowadzono test ostrzegania przed zagrożeniem nuklearnym

Test 385 syren ostrzegawczych trwał minutę. Alarm to znak dla mieszkańców, że mają znaleźć schronienie przed atakiem i czekać na dalsze informacje. Po piątkowym teście Hawaje są pierwszym stanem USA, który wraca do systemu ostrzegania pochodzącego z czasów zimnej wojny.

USA obawia się Korei Północnej. Na Hawajach przeprowadzono test ostrzegania przed zagrożeniem nuklearnym
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Cristo Vlaho
Radosław Rosiejka

02.12.2017 08:06

Jak informuje internetowy serwis amerykańskiej telewizji Sky News, władze od miesiąca przygotowywały mieszkańców na testy systemu i informowały, co należy zrobić w razie ataku. Według szacunków, mieszkańcy wysp od usłyszenia syren do ataku będą mieli 20 minut.

Mimo przygotowań i szerokiej akcji informacyjnej nie wszystko poszło zgodnie z planem. Niektóre z syren na Hawajach albo nie były zbyt głośne, albo w ogóle nie zadziałały. Portal news.sky.com podaje, że będą to wyjaśniać władze.

Testy na Hawajach mają odbywać się co miesiąc. Ostrzeżenia mają pojawiać się też w telewizji, radiu oraz być wysyłane na telefony komórkowe.

Groźby Korei Północnej wobec USA

Test systemu ostrzegania na Hawajach to odpowiedź USA na działania Korei Północnej. W lipcu reżim Kim Dzong Una przeprowadził pierwszą udaną próbę rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM). To oznacza, że część terytorium USA znalazło się w zasięgu północnokoreańskich rakiet. Reżim przeprowadził we wrześniu szóstą próbę nuklearną.

Korea Północna pochwaliła się też miniaturyzacją ładunku atomowego. A przedstawiciel północnokoreańskich władz Ri Jong-hyok ogłosił, że faktycznie jego kraj może użyć bomby atomowej. Jednocześnie zastrzegł, że reżim w Pjongjangu chce zaatakować tylko USA.

Hawaje to jedno najbliżej Korei Północnej położone terytorium USA. Znajduje się na nich główna siedziba wojsk USA na region Azji i Pacyfiku oraz baza Pearl Harbour.

Zobacz także
Komentarze (179)