Trwa ładowanie...
d2876en

USA obawia się Korei Północnej. Na Hawajach przeprowadzono test ostrzegania przed zagrożeniem nuklearnym

Test 385 syren ostrzegawczych trwał minutę. Alarm to znak dla mieszkańców, że mają znaleźć schronienie przed atakiem i czekać na dalsze informacje. Po piątkowym teście Hawaje są pierwszym stanem USA, który wraca do systemu ostrzegania pochodzącego z czasów zimnej wojny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na Hawajach przeprowadzono test syren ostrzegawczych
Na Hawajach przeprowadzono test syren ostrzegawczych (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Cristo Vlaho)
d2876en

Jak informuje internetowy serwis amerykańskiej telewizji Sky News, władze od miesiąca przygotowywały mieszkańców na testy systemu i informowały, co należy zrobić w razie ataku. Według szacunków, mieszkańcy wysp od usłyszenia syren do ataku będą mieli 20 minut.

Mimo przygotowań i szerokiej akcji informacyjnej nie wszystko poszło zgodnie z planem. Niektóre z syren na Hawajach albo nie były zbyt głośne, albo w ogóle nie zadziałały. Portal news.sky.com podaje, że będą to wyjaśniać władze.

Testy na Hawajach mają odbywać się co miesiąc. Ostrzeżenia mają pojawiać się też w telewizji, radiu oraz być wysyłane na telefony komórkowe.

d2876en

Zobacz też: 10 szokujących faktów o Korei Północnej

Groźby Korei Północnej wobec USA

Test systemu ostrzegania na Hawajach to odpowiedź USA na działania Korei Północnej. W lipcu reżim Kim Dzong Una przeprowadził pierwszą udaną próbę rakiety balistycznej o zasięgu międzykontynentalnym (ICBM). To oznacza, że część terytorium USA znalazło się w zasięgu północnokoreańskich rakiet. Reżim przeprowadził we wrześniu szóstą próbę nuklearną.

d2876en

Korea Północna pochwaliła się też miniaturyzacją ładunku atomowego. A przedstawiciel północnokoreańskich władz Ri Jong-hyok ogłosił, że faktycznie jego kraj może użyć bomby atomowej. Jednocześnie zastrzegł, że reżim w Pjongjangu chce zaatakować tylko USA.

Hawaje to jedno najbliżej Korei Północnej położone terytorium USA. Znajduje się na nich główna siedziba wojsk USA na region Azji i Pacyfiku oraz baza Pearl Harbour.

d2876en

Podziel się opinią

Share
d2876en
d2876en
Więcej tematów