RELACJA ZAKOŃCZONA

Drony uderzyły w Rosji. Drugie trafienie w ten sam budynek w dobę [RELACJA NA ŻYWO]

Pożar w zakładach w Briańsku
Pożar w zakładach w Briańsku
Źródło zdjęć: © Telegram
Wojciech RodakMaciej Zubel

08.09.2023 | aktual.: 08.09.2023 21:52

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 562. dzień rosyjskiej inwazji. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że dziś nad Briańskiem obrona powietrzna zestrzeliła dwa z trzech dronów, jakie pojawiły się nad miastem. Z nagrań zamieszczonych w sieci wynika, że trzecia maszyna uderzyła w budynek biurowy zakładów Kriemnyj Eł, wywołując pożar. W fabryce tej produkowana jest mikroelektronika między innymi na potrzeby rosyjskiej armii. To już drugie uderzenie dronów-kamikadze w ten sam obiekt w ciągu doby. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Mieszkańcy Symferopola na okupowanym Krymie informują o dziwnych połyskujących obiektach na niebie. To ukraińskie drony?      

W piątek wieczorem doszło do eksplozji w siebie putinowskiej partii Jedna Rosji w Połohach (okupowany obwód zaporoski). W zdarzeniu zostali zabici i ranni kolaboranci oraz działacze organizacji, którzy przybyli z Rosji w związku z odbywającymi się pseudo-wyborami samorządowymi - podał na Telegramie Iwan Fedorow, wierny Kijowowi mer Melitopola w okupowanym obwodzie zaporoskim.  

Sąd w Rosji skazał na pięć i pół roku kolonii karnej redaktora naczelnego lokalnego wydania z regionu Chakasja Michaiła Afanasjewa za "nieprawdziwe informacje" na temat rosyjskiej armii.


Afanasjew, redaktor pisma "Nowyj Fokus", przebywał w areszcie od wiosny 2022 roku, kiedy została wobec niego wszczęta sprawa karna.


Według mediów przyczyną wszczęcia postępowania była publikacja na temat 11 żołnierzy rosyjskiej Gwardii Narodowej, którzy zostali zwolnieni ze służby za odmowę udziału w wojnie na Ukrainie.


Przedstawicielstwo UE w Rosji oceniło, że zarzut rozpowszechniania "nieprawdziwych informacji" o rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie pod adresem dziennikarza jest absurdalny. Podkreśliło też, że jest to rażące ograniczenie wolności mediów i zapewniło, że UE popiera rosyjskie niezależne media.

Widzimy zbyt długą przerwę w nakładaniu sankcji na Rosję oraz zbyt aktywne próby obchodzenia sankcji przez Moskwę - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Sankcyjny "atak" musi się odrodzić - zaapelował. 

 

Zaznaczył, że wolny świat powinien podejmować więcej decyzji oraz powinien unikać wszelkich prób wykorzystywania "firm wolnego świata, technologii wolnego świata, produkcji wolnego świata do walki przeciwko wolności".


Według Zełenskiego kluczowe jest nakładanie kolejnych sankcji na sektor energetyczny Rosji, wprowadzanie ograniczeń na dostarczanie Rosjanom chipów i mikroelektroniki oraz dalsze blokowanie rosyjskiego sektora finansowego. "Ten sankcyjny atak świata musi się odrodzić" - zaapelował.

Rosyjskie dzieci już w piątej klasie szkoły będą uczyć się obsługi broni, pomocy medycznej na polu walki oraz kierowania dronami. Nowy przedmiot w szkołach wzbudził oburzenie części rodziców w Królewcu

Miliarder Elon Musk przekazał bez pytania swojemu biografowi prywatną korespondencję z ukraińskim wicepremierem ds. transformacji cyfrowej Mychajłem Fedorowem - napisał w piątek brytyjski "Financial Times". Przedstawiciel ukraińskich władz ocenił, że ujawnienie wiadomości było "nieładne".


Wiadomości dotyczyły ograniczenia przez Muska dostępu do satelitarnej sieci internetowej Starlink - podał "FT". Fedorow zwrócił się do Muska o przywrócenie dostępu do sieci wojskom ukraińskim.


Fedorow powiedział w piątek "FT", że nie był świadomy, iż biograf Muska - Walter Isaacson - otrzymał i zamieścił za zgodą miliardera korespondencję w książce, która jeszcze nie została opublikowana.


"To nie jest zbyt ładne" - ocenił wicepremier. "Nigdy nie pokazywałem naszej korespondencji publicznie ani nie rozmawiałem o niej" - zapewnił.


"Rozumiem, dlaczego to opublikował, bo mówię mu, jaki jest wielki i że powinien ocalić ludzkość" - zażartował Fedorow.

Dodał, że Musk powiedział mu, że wyłączył usługi Starlink wokół Krymu. Zaznaczył, że Musk następnie osobiście poinformował go o włączeniu systemu.

31 czołgów Abrams, które USA przekazały Kijowowi, trafi do Ukrainy dopiero za “kilka tygodni” - tak wynika z komunikatu amerykańskiego dowództwa Sił Lądowych w Europie i Afryce. Obecnie maszyny znajdują się w Niemczech. 


Obecnie na poligonach w Niemczech trwa szkolenie 200 ukraińskich żołnierzy w obsłudze Abramsów. Jak podali Amerykanie, zostało ono przedłużone na prośbę Kijowa. 

Rosjanie naprawiają Most Krymski. Na zdjęciach satelitarnych widać, że udało im się naprawić odcinek przeprawy uszkodzonej w wyniku ukraińskiego ataku w lipcu

Samoloty Royal Air Force chronią statki towarowe przewożące zboże z Ukrainy na Morzu Czarnym – pisze “The Telegraph”, powołując się na swoje źródła na Downing Street.

 

W ostatnich tygodniach brytyjskie samoloty prowadziły patrole nad Morzem Czarnym, aby powstrzymać Rosję przed przeprowadzaniem ataków na cywilne statki towarowe. 


Brytyjskie MON zintensyfikowało działania w tym regionie po tym, jak Moskwa zaczęła atakować infrastrukturę zbożową w lipcu, kiedy to zerwała tzw. umowę zbożową. 


"Wykorzystujemy nasz wywiad i rozpoznanie do monitorowania rosyjskiej aktywności na Morzu Czarnym... W ramach tych operacji samoloty RAF przeprowadzają loty nad tym obszarem, aby powstrzymać Rosję przed przeprowadzaniem nielegalnych ataków na statki cywilne przewożące zboże" - mówiło dziennikowi źródło z Downing Street, czyli biura brytyjskiego premiera.  

Do 8 września 2023 r. w wojnie w Ukrainie zginęło co najmniej 31 665 rosyjskich wojskowych – wynika z wyliczeń dziennikarzy z Mediazony i BBC. Badacze brali pod uwagę tylko informacje o śmierci żołnierzy z otwartych źródeł takich jak relacje krewnych, publikacje w regionalnych mediach i oficjalne oświadczenia władz lokalnych.  

"Ukraińskie siły obronne nadal prowadzą operację ofensywną w sektorze melitopolskim, niszcząc wroga i wyzwalając okupowane terytoria krok po kroku. Odniosły sukces na obszarze na południe od Robotynego (obwód zaporoski – red.) i konsolidują osiągnięte zdobycze" - czytamy w oświadczeniu ukraińskiego Sztabu Generalnego.  

Wygląda na to, że w Briańsku spadł kolejny dron-kamikadze.

Działania Rosji świadczą o jej rażącym lekceważeniu zasad Karty Narodów Zjednoczonych, takich jak poszanowanie suwerenności państwa i integralności terytorialnej, które stanowią podstawę globalnego bezpieczeństwa i stabilności - przekazał w piątek Departament Stanu USA, komentując zaplanowane na 10 września wybory samorządowe w Rosji i na okupowanych terenach Ukrainy.


- Stany Zjednoczone nigdy nie uznają roszczeń Federacji Rosyjskiej do suwerennego terytorium Ukrainy i przypominamy wszystkim osobom, które mogą wspierać fikcyjne wybory Rosji na Ukrainie, w tym poprzez występowanie w charakterze tzw. "obserwatorów międzynarodowych", że mogą podlegać sankcjom i ograniczeniom wizowym - napisano w komunikacie.


Departament Stanu podkreśla, że "te tak zwane wybory odbywają się prawie rok po zorganizowaniu przez Kreml fikcyjnych referendów, które rzekomo miały zaanektować ukraińskie obwody chersoński, zaporoski, doniecki i ługański, oraz ponad dziewięć lat po rzekomej aneksji przez Rosję Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola".


- Kreml ma nadzieję, że te z góry ustalone, sfabrykowane wyniki wzmocnią bezprawne roszczenia Rosji do okupowanych przez nią części Ukrainy, jest to jednak nic innego jak działanie propagandowe - zaznaczono.

Opublikowano nagranie z kamery monitoringu, na którym widać moment uderzenia rakiety w budynek policji w Krzywym Rogu. Przypomnijmy - zdarzeniu zginęła jedna osoba, a 73 zostały ranne. 

Pomimo sankcji i spadającego rubla, aktywność handlowa w Rosji była w sierpniu "zaskakująco wysoka".  


"Po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, wolumen towarów rozładowywanych w trzech największych rosyjskich portach kontenerowych - w Sankt Petersburgu, Władywostoku i Noworosyjsku - zbliża się do poziomu sprzed wojny" - stwierdził Kiloński Instytut Gospodarki Światowej w swoim comiesięcznym raporcie, cytowanym przez serwis Moscow Times. 

Liczba rannych w rosyjskim ataku rakietowym w Krzywym Rogu wzrosła do 82 osób.

Ukraińskie kroki w ramach prowadzonej kontrofensywy są szybsze, niż nakładanie nowych sankcji na Rosję - ocenił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Szef państwa mówił o tym podczas konferencji Jałtańska Strategia Europejska (YES). 


- Wojna zwalnia. Tak jest, przyznajemy to. Wszystkie procesy stają się coraz trudniejsze i wolniejsze - od sankcji po przekazanie broni - powiedział Zełenski. 


- Kiedy niektórzy partnerzy mówią - co z kontrofensywą, kiedy będzie następny krok? Moja odpowiedź: na dziś nasze kroki na pewno są szybsze, niż nowe pakiety sankcji - oświadczył. 

Polityk zaznaczył, że do przyspieszenia kontrofensywy potrzebny jest konkretny sprzęt, w tym nowoczesne myśliwce. 

Bilans rannych w rosyjskim ataku rakietowym w Krzywym Rogu wzrósł do 72. 

Nagranie akcji strażaków po uderzeniu drona w Briańsku.