Trwa ładowanie...

Ukraina w UE? Media o negocjacjach, padła data

Unia Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej przyszłego przystąpienia do bloku, a oficjalne rozpoczęcie rozmów spodziewane jest już w grudniu - podaje Politico. - Wojna rosyjska nie powstrzyma Brukseli i Kijowa od rozpoczęcia rozmów - mówią dyplomaci.

Ukraina w UE? Media o negocjacjach, padła dataUkraina w UE? Media o negocjacjach, padła dataŹródło: East News, fot: HANDOUT
dujzxz2
dujzxz2

Jak podaje Politico, Unia Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej przyszłego przystąpienia do bloku. Rozmowy mają ruszyć jeszcze w grudniu. - Wojna rosyjska nie powstrzyma Brukseli i Kijowa od rozpoczęcia rozmów w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE - mówią dyplomaci.

Portal powołuje się na trzech dyplomatów, którzy znają szczegóły sprawy. "Przywódcy przygotowują się do dania Kijowowi zielonego światła na rozpoczęcie przed końcem roku formalnych rozmów w sprawie przyłączenia się do bloku 27 państw" - pisze Politico.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w zeszłym miesiącu w swoim corocznym przemówieniu do Parlamentu, że "przyszłość Ukrainy jest w Unii".

dujzxz2

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Opozycjonista o elitach Kremla: to będzie ich koniec

Zobowiązania dla Ukrainy

Aby rozpocząć rozmowy, Ukraina jest prawnie zobowiązana spełnić siedem warunków określonych przez Komisję, m.in. przeprowadzić reformę sądownictwa i ograniczyć korupcję. Według ówczesnego rządu ukraińskiego, według stanu na sierpień tylko dwa z siedmiu warunków zostały spełnione.

Szefowie państw i rządów zbiorą się na szczycie UE w połowie grudnia i - jak podaje Politico - przywódcy będą gotowi wydać oświadczenie polityczne upoważniające do negocjacji, nawet jeśli prawne ramy negocjacyjne nie będą jeszcze sfinalizowane.

- Celem jest polityczne osiągnięcie w grudniu porozumienia w sprawie rozpoczęcia negocjacji- powiedział dyplomata, dodając, że decyzja prawna w sprawie przyjęcia Ukrainy może zapaść na początku 2024 roku.

Kolejny dyplomata powiedział, że w grudniu przywódcy "wyślą pozytywny sygnał" w sprawie przyszłego członkostwa Ukrainy.

"Od Lizbony do Ługańska"

Również podczas historycznego szczytu UE-Ukraina w Kijowie, padły konkretne deklaracje ws. przystąpienia Ukrainy do UE. Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła, że "przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej". UE to "wspólnota wolności, i wkrótce rozszerzy się ona od Lizbony do Ługańska" - dodała minister. Zapewniła, że partnerzy europejscy będą nadal wspierać Ukrainę, by jej obywatele "mogli znowu żyć w pokoju i wolności".

Szefowa francuskiego MSZ zapewniła, że Paryż "będzie towarzyszyć Ukrainie na jej drodze do Unii Europejskiej; będą to trwałe wysiłki na szczeblu dyplomatycznym i politycznym" - powiedziała Catherine Colonna podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE.

dujzxz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dujzxz2
Więcej tematów