Jest warunek dla Ukrainy. Nowy sondaż pokazuje nastroje w Polsce

Na szczycie NATO w Wilnie przywódcy państw członkowskich rozmawiali m.in. o brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także akcesji kraju do Sojuszu. Z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski dowiadujemy się, co o takim rozwiązaniu myślą Polacy.

Na zdjęciu Wołodymyr Zełenski
Na zdjęciu Wołodymyr Zełenski
Źródło zdjęć: © PAP | TOMS KALNINS
oprac. KAR

Kijów domagał się, by na lipcowym szczycie NATO padły konkretne deklaracje ws. Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wskazywał, że państwo nie zgodzi się na alternatywne rozwiązania - w tym takie, które mogłyby nawet tymczasowo "zastąpić" członkostwo Ukrainy w Sojuszu.

Wirtualna Polska zapytała, co o dołączeniu Ukrainy do NATO sądzą Polacy. Badanie przeprowadziło dla nas United Surveys*.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sondaż Wirtualnej Polski. Polacy odpowiedzieli

Okazuje się, że 20,6 proc. wszystkich badanych chce, by Ukraina dołączyła do Sojuszu "jak najszybciej i bez dodatkowych warunków". 11,4 proc. odpowiedziało, że popiera akcesję kraju, ale "dopiero po dostosowaniu jego armii do wymagań" NATO. Z kolei 50,9 proc. jest "za", ale po zakończeniu wojny z Rosją.

Z sondażu dla WP wynika, że tylko 10,8 proc. respondentów jest przeciwko Ukrainie w NATO. Opcję "nie wiem/trudno powiedzieć" wskazało 6,3 proc. ankietowanych.

Obraz
© WP

Nowy sondaż WP. Stanowisko wyborców PiS i opozycji

Wyborcy Zjednoczonej Prawicy w zdecydowanej większości chcą, by Ukraina dołączyła do NATO. Aż 30 proc. badanych z tej grupy na pytanie sondażowe odpowiedziało "tak, jak najszybciej i bez dodatkowych warunków". 10 proc. chce, by kraj dołączył do Sojuszu, ale najpierw dostosował swoją armię do jego wymagań.

48 proc. ankietowanych zwolenników partii rządzącej uważa, że do akcesji powinno dojść po zakończeniu wojny. Tylko 10 proc. respondentów odpowiedziało, że Ukraina nie powinna być członkiem NATO, a 2 proc. nie ma zdania.

Wśród sympatyków opozycji nastroje są dość podobne. W tym przypadku nieco mniej respondentów zgadza się jednak na bezwarunkowe dołączenie Ukrainy do NATO. Odpowiedź "tak, jak najszybciej, bez dodatkowych warunków" wybrało 18 proc. ankietowanych z tej grupy.

Akcesji kraju do Sojuszu po przystosowaniu jego armii do określonych wymogów chciałoby 12 proc. badanych. 53 proc. opowiada się za jego przystąpieniem do NATO, ale po zakończeniu wojny. Ukrainy w NATO nie chce 11 proc. ankietowanych wyborców opozycji. 6 proc. z nich nie ma zdania w tej sprawie.

Ukraina w NATO? Szczyt Sojuszu w Wilnie

- Ukraina jest teraz bliżej NATO niż kiedykolwiek - oświadczył w środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, biorąc udział we wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Potwierdziliśmy, że zostanie członkiem NATO i ułatwimy jej drogę do Sojuszu - zaznaczył.

Z kolei ukraiński prezydent przyznał, że Kijów "ceni uznanie jego wysiłków". Przywódca nie ukrywał jednak, że deklaracja dokładnych ram czasowych dla wstąpienia jego kraju do NATO byłaby dla niego bardziej satysfakcjonująca niż same oferty pomocy wojskowej.

- Rezultaty tego szczytu są dobre, ale gdyby zaproszono Ukrainę do NATO, te rezultaty byłyby idealne - powiedział.

- Dziękujemy za propozycje nowych pakietów obronnych i wsparcie ze strony naszych partnerów - dodał ukraiński prezydent. Powiedział, że z sojusznikami z NATO "dyskutował o tym, co można więcej zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom". - Mamy kilka pozytywnych wiadomości dotyczących nowego uzbrojenia - przyznał.

*Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie WP przez United Surveys w dniach 07-09.07.2023 metodą CAWI & CATI. Wzięło w nim udział 1000 pełnoletnich osób, dobranych według płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania.

Czytaj także:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ukrainanatosondaż
Wybrane dla Ciebie