Kijów coraz mocniej naciska. Polska już pomogła
Kijów wzywa społeczność międzynarodową do nacisków na Teheran w sprawie dostaw irańskich dronów-kamikadze Rosjanom. To nimi w ostatnich dniach atakują oni cywilne obiekty w Ukrainie. Kijów docenia interwencję w tej sprawie Andrzeja Dudy.
21.10.2022 | aktual.: 21.10.2022 22:01
Ostrzał ukraińskich miast, także z wykorzystanie irańskich dronów-kamikadze, trwa już od ponad tygodnia. Ukraińcy, wykorzystując m.in. pomoc zachodnich sojuszników, coraz lepiej radzą sobie z tym rodzajem uzbrojenia dostępnym dla Kremla. W piątek "Jerusalem Post" poinformowało nawet, że w ukraińskim ostrzale zginęło co najmniej dziesięciu Irańczyków. Mieli oni szkolić Rosjan z obsługi tych śmiercionośnych dronów.
Zobacz także
Ukraina prosi o naciski
Kijów, widząc coraz silniejszą współpracę między Teheranem i Kremlem, zaapelował do społeczności międzynarodowej o większe naciski na Iran w celu zaprzestania dostarczania broni Rosjanom.
"Ukraina podejmuje maksymalne działania, aby zatrzymać dostawy dronów i rakiet z Iranu do Rosji. Jesteśmy wdzięczni prezydentowi Andrzejowi Dudzie za pomoc w komunikacji ze stroną irańską" - przekazał PAP rzecznik MSZ Ukrainy. Ołeh Nikołenko specjalne podziękowania, w języku polskim, złożył też we wpisie na Twitterze. Te dotyczyły ostatniej rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Iranu. Jej sens skrytykował wówczas Radosław Sikorski.
Reakcja także państw Zachodu
Tymczasem Francja, W. Brytania i Niemcy zaapelowały w piątek o przeprowadzenie przez ONZ dochodzenia w sprawie dostarczania przez Iran dronów. Ich zdaniem może to być pogwałceniem rezolucji RB ONZ 2231 - poinformowała agencja Reutera.
Rezolucja RB ONZ 2231 dotycząca międzynarodowego porozumienia nuklearnego między Zachodem a Iranem, zawiera klauzule ograniczające możliwość eksportowania i zakupu przez Teheran zaawansowanych technologii militarnych, w tym dronów.
W liście, do którego dotarła agencja, wysłanym do członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, Francja, Wielka Brytania i Niemcy postulują przeprowadzenie "technicznego i bezstronnego dochodzenia" w sprawie respektowania rezolucji 2231.
Źródło: PAP, WP Wiadomości
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ