Trwa ładowanie...

Nie chcą ginąć za Putina. Uciekną do Polski?

W mediach pojawiają się kolejne przykłady prób opuszczenia kraju przez Rosjan. To efekt mobilizacji, jaką zapowiedział Władimir Putin. O to czy Polska będzie wpuszczać rosyjskich uciekinierów na teren kraju pytany był w Polsat News szef BBN. - Jest ryzyko działań hybrydowych i prowokacji - mówił Paweł Soloch.

Share
Władimir Putin i jedno z przejść granicznych w RosjiWładimir Putin i jedno z przejść granicznych w RosjiŹródło: Getty Images,, PAP, fot: Getty Images, PAP
d3fsd5h

Wzmożony ruch po stronie wyjeżdżających z Rosji, szczególnie jeśli chodzi o podróżowanie samolotem, widoczny był już od pierwszych godzin po wystąpieniu Putina, kiedy to ogłosił mobilizację. Doszło wręcz do sytuacji, w której część mediów informowała o tym, że rząd odgórnie wprowadził ograniczenia w podróżowaniu samolotami mężczyzn w wieku poborowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Putin wprost o broni jądrowej. "Ten atak spotka się z odwetem"

Niemal natychmiastowo na zwiększony ruch zareagowali sąsiedzi Rosji. Ministrowie spraw zagranicznych krajów bałtyckich zastrzegli, że nie udzielą schronienia żadnemu Rosjaninowi, uciekającemu przed mobilizacją. O to, czy Polska podejmie inną decyzję w tej sprawie, pytany był w Polsat News szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

d3fsd5h

Soloch: grożą nam działania hybrydowe

- Kraje bałtyckie podjęły decyzję, że nie będzie żadnych ulg, jeżeli chodzi o wpuszczanie Rosjan. Po prostu jest ryzyko działań hybrydowych i prowokacji. Pod płaszczykiem dezercji mogą przenikać na teren tych krajów dywersanci, czy ludzie związani z rosyjskimi siłami zbrojnymi - wyjaśnił Soloch.

Szef BBN podkreślał także, że sytuacja może się rozwinąć, co powinno oznaczać zacieśnienie współpracy między krajami unijnymi, które sąsiadują z Rosją. - Gdyby rzeczywiście próby ucieczki z Rosji były masowe, liczone w tysiącach, powinniśmy koordynować to z pozostałymi państwami regionu - w pierwszym rzędzie z Bałtami, ale też aspirującą do NATO Finlandią - podkreślił szef BBN.

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fsd5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3fsd5h
d3fsd5h
Więcej tematów