Tym powinni zainteresować się rządzący. Polacy ocenili nowe przepisy i bezpieczeństwo na drogach

Większość Polaków jest zdania, że polskie drogi nie są bezpieczne. W nowym badaniu wyraźnie wskazują, dlaczego tak myślą i co martwi ich najmocniej w zachowaniu innych kierowców. Ocenie poddaliśmy także nowe przepisy drogowe.

Tym powinni zainteresować się rządzący. Polacy ocenili nowe przepisy i bezpieczeństwo na drogach
Tym powinni zainteresować się rządzący. Polacy ocenili nowe przepisy i bezpieczeństwo na drogach
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak

01.04.2023 | aktual.: 03.04.2023 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W badaniu dla Wirtualnej Polski, przeprowadzonym przez Ariadnę*, zapytaliśmy najpierw o to, jak Polacy oceniają nawzajem swoje umiejętności jako kierowców. Z wyników dowiadujemy się, że 51 proc. ogółu z nas ocenia dobrze umiejętności kierowców w naszym kraju. 28 proc. jest zdania, że z tymi umiejętnościami najlepiej nie jest. 21 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Badanie przeprowadzono również w drugiej grupie - wśród samych kierowców. W tym układzie 55 proc. uważa, że Polacy są dobrymi kierowcami, a 28 proc. ma niestety odmienne spojrzenie na sprawę. 17 proc. nie wiedziało, jak odpowiedzieć.

W badaniu uwzględniono też trzecią grupę - osoby, które nie jeżdżą autem jako kierowcy. Ich zdanie jest nieco bardziej krytyczne w porównaniu z dwoma poprzednimi grupami - w ocenie 42 proc. z nich Polacy są dobrymi kierowcami, 29 proc. uważa, że nie są. 29 proc. ankietowanych wybrało też odpowiedź "trudno powiedzieć".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskie drogi są bezpiecznie? Większość Polaków odpowiada: nie

W najnowszym badaniu zapytaliśmy także o to, jak Polacy oceniają bezpieczeństwo na drogach w kraju. 56 proc. osób odpowiedziało, że negatywnie. Wśród kierowców zdanie to podziela również 56 proc. osób.

Krytyczni są także ci z nas, którzy kierowcami nie są - 57 proc. z nich nie jest zadowolonych z poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach.

Zagrożenia na polskich drogach. Polacy wskazali, co martwi ich najmocniej

Za największe zagrożenie Polacy na drogach - wszystkie badane grupy - uznają pijanych kierowców i osoby prowadzące pod wpływem środków odurzających (tak odpowiedziało 35 proc. wszystkich badanych). Drugą kwestią, która najmocniej niepokoi Polaków, jest zbyt brawurowa i nieostrożna jazda (31 proc.).

Na trzecim miejscu znalazło się niestosowanie do przepisów, znaków drogowych i obowiązujących ograniczeń (18 proc.). Na końcu wskazano stan infrastruktury (14 proc.). 2 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "inne".

Bezpieczeństwo na drodze. Jakie zmiany doceniają Polacy?

Z badania widać, że Polacy doceniają wprowadzone niedawno nowe przepisy drogowe. Zdaniem 44 proc. z ogółu Polaków były one dobre, bo "zdecydowanie zwiększyły" bezpieczeństwo lub "raczej" je zwiększyły.

Zdaniem 27 proc. przepisy nie zmieniły jednak niczego - odpowiednio 28 proc. kierowców jest tego zdania i 24 proc. osób, które nie kierują pojazdami. 15 proc. wszystkich badanych jest zdania, że nowe przepisy "raczej zmniejszyły" lub "zdecydowanie zmniejszyły" bezpieczeństwo na drogach.

Przypomnijmy. W ostatnich miesiącach przepisy zostały zaostrzone. Zlikwidowane zostały np. kursy reedukacyjne, które pozwalały kierowcy zmniejszyć liczbę punktów karnych na swoim koncie.

Zmianom uległ sam taryfikator punktów karnych - za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h można dostać 15 punktów karnych i 2500 złotych mandatu.

Zobacz także inne badania dla WP:

*Badanie dla Wirtualnej Polski na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna przeprowadzono w dniach 24-27 marca 2023 r. metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1047 pełnoletnich Polaków.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
kierowcydrogimandat
Komentarze (318)