Trwa ładowanie...
dvewhhx

TYLKO W WP: Szyszko po cichu wspiera opozycję. Będzie wniosek do Trybunału ws. prawa łowieckiego

Myśliwi nie chcą odpuścić PiS. Jak dowiaduje się WP, wielu z nich jest wściekłych na wciąż czującego się ich patronem byłego ministra Jana Szyszkę. Bronią ich politycy PSL i Kukiz’15. Szykują ofensywę. Według naszych informacji, już wkrótce do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek zaskarżający prawo łowieckie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jan Szyszko, były minister środowiska
Jan Szyszko, były minister środowiska (PAP)
dvewhhx

W weekend ulicami Warszawy przeszedł „Marsz św. Huberta”. Oficjalnie leśnicy, myśliwi, rolnicy i hodowcy chcieli w ten sposób uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie dało się jednak ukryć, iż zebrały się na nim osoby, które jeszcze do niedawna popierały obóz tzw. dobrej zmiany, a teraz mają żal do rządzących, bo czują się przez nich oszukani.

– Dostali ode mnie czerwoną kartkę – mówił Wirtualnej Polsce jeden z uczestników manifestacji. W marszu brał udział także m.in. ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz dyrekcji generalnej Lasów Państwowych. Jeszcze niedawno wielki zwolennik reform PiS, dziś krytykuje zmiany w prawie łowieckim. – Jestem rozczarowany – mówił nam.

Przytoczone wyżej wypowiedzi to i tak opinie względnie łagodne. Z informacji Wirtualnej Polski wynika, że duża część myśliwych, których politycznym patronem czuje się Jan Szyszko, jest wściekła na zdymisjonowanego w styczniu ministra środowiska. Za to, że nie zadbał o ich interesy. Wielu z nich mówi o „tchórzostwie” polityka (m.in. nie wziął on udziału w głosowaniu nad prawem łowieckim, po prostu wyjął kartę).

dvewhhx

Dylemat ministra: albo prezes, albo myśliwi

W obronie myśliwych stają parlamentarzyści z PSL i klubu Kukiz’15. Jak dowiaduje się WP, od kilku tygodni sondują oni członków pozostałych klubów parlamentarnych w sprawie złożenia podpisów pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z Konstytucją przeforsowanego przez PiS prawa łowieckiego (zdaniem myśliwych - łamiącego Konstytucję). Jak twierdzą nasze źródła w Sejmie, wniosek był gotów podpisać… sam Jan Szyszko. Miał otwarcie przyznać to jednemu z polityków Kukiz’15. Wniosek popiera także – nieoficjalnie – poseł PiS Edward Siarka, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury i Tradycji Łowiectwa. Słyszymy także o innych politykach partii rządzącej, którzy chcieliby podpisać wniosek, ale boją się... Jarosława Kaczyńskiego.

PiS - w największej mierze z woli prezesa - myśliwych zwalcza. Dlatego były minister środowiska obawia się otwarcie poprzeć wnioskodawców. Nie jest w łatwej sytuacji: z jednej strony ma Jarosława Kaczyńskiego absolutnie sprzeciwiającego się zabijaniu zwierząt, a z drugiej – zdesperowanych działaniami PiS myśliwych. Ci stracili już cierpliwość i wiarę w ministra Szyszkę, ale wciąż walczą.

Wniosek jeszcze w tym miesiącu

Po naszym tekście na Wirtualnej Polsce, która jako pierwsza napisała o planowanym „marszu niezadowolonych”, w klubie parlamentarnym PiS wprowadzono zakaz uczestnictwa w zgromadzeniu. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zapowiedział - to cytat za portalem 300polityka - „surowe konsekwencje, włącznie z wykluczeniem z klubu”. Pomimo zakazu, na marsz przybył zdymisjonowany minister środowiska Jan Szyszko, który ma pełne wsparcie o. Tadeusza Rydzyka (redemptorysta ostatecznie na marsz nie przybył). Szyszko na koniec wydarzenia spotkał się z uczestnikami, którzy oficjalnie wyrażali poparcie wobec niego i nie ukrywali swojego niezadowolenia z działań PiS. Partia Kaczyńskiego bowiem dąży m.in. do delegalizacji hodowców zwierząt futerkowych, nie przeforsowała prawa antyaborcyjnego, a kilka miesięcy temu uchwaliła uderzające w myśliwych prawo łowieckie.

dvewhhx

Wówczas bardzo mocno w obronę tej grupy zaangażowali się posłowie Urszula Pasławska z PSL i Bartosz Józwiak z Kukiz’15. Jak się dowiadujemy, to właśnie ci parlamentarzyści mają być odpowiedzialni za skuteczne przeprowadzenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego ws. zbadania zgodności z Konstytucją przeforsowanego przez PiS prawa łowieckiego (ludowcy i kukizowcy twierdzą, że prawo to łamie ustawę zasadniczą). Według naszych informacji ma on zostać złożony jeszcze w tym miesiącu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvewhhx

Podziel się opinią

Share

dvewhhx

dvewhhx
Więcej tematów