Trwa ładowanie...

Tylko w WP. Schetyna po cichu ustawia się z Kaczyńskim? Mamy dementi

- Chodzą słuchy, że pan Schetyna z panem Kaczyńskim rozmawiają na temat podwyższenia progu wyborczego - oznajmił szef Włodzimierz Czarzasty. Wiadomość wprawiła w osłupienie - nie tylko polityków Platformy, ale też Zjednoczonej Prawicy. W rozmowie z nami w słowach nie przebierał m.in. poseł PO Borys Budka, mówiąc wprost: - To kłamstwo. Od pomysłu odcięli się również przedstawiciele partii rządzącej.

Tylko w WP. Schetyna po cichu ustawia się z Kaczyńskim? Mamy dementiŹródło: PAP
dafc56v
dafc56v

Czarzasty wypowiadał się w kontekście sobotniego "Marszu Wolności" zorganizowanego przez PO z udziałem środowisk opozycyjnych. Argumentując swój brak udziału w imprezie, stwierdził, że "cała historia związana z tworzeniem jednej listy opozycyjnej to po prostu ściema".

- Jest jedna metoda na stworzenie listy. I chodzą słuchy (...), że pan Schetyna z panem Kaczyńskim rozmawiają na temat podwyższenia progu wyborczego. Bo tak naprawdę to jest metoda na to, żeby stworzyć faktycznie dwa bloki wyborcze - mówił Czarzasty na antenie TVN24.

Szef SLD nie zdradził, skąd czerpie informacje o negocjacjach. Przypomnijmy, jego ugrupowanie w tej kadencji nie zasiada nawet w parlamencie. Postanowiliśmy więc sprawdzić, ile w doniesieniach Czarzastego może być prawdy. I czy do posłów obu ugrupowań również dochodzą tajemnicze "słuchy".

dafc56v

Budka ostro pod adresem Czarzastego

Najpierw zapytaliśmy Borysa Budkę (PO). Nie miał żadnych wątpliwości. - To wyssane z palca kłamstwo. Jeżeli ktoś chce zaistnieć, to mówi takie bzdury. Każdy, kto zna Schetynę, wie, że to niemożliwe. Niech Czarzasty zajmie się swoim ugrupowaniem - apelował.

Dopytywany o sam pomysł zmiany ordynacji, podkreślił: - Rozmów na ten temat nie ma. A gmeranie w ordynacji to działanie na rzecz PiS-u. Nie ma na to naszej zgody i przestrzegamy przed tym Polaków.

Budka odniósł się również do sugestii Czarzastego o "ściemie" ws. wspólnej listy oraz jego tłumaczeń, dlaczego nie pojawił się na Marszu Wolności. - Nie będę płakał i Polska chyba też na tym nie ucierpiała. Poważne ugrupowania ze sobą współpracują, a Czarzasty to ostatnia osoba, która powinna nas pouczać - skwitował poseł.

Cymański nie dowierza. Mularczyk: nic nie wiem

Bardziej ostrożny w słowach był poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który powiedział krótko: - Nic mi na ten temat nie wiadomo. Dopytywany, ocenił tylko rozmowy jako "mało prawdopodobne", a pomysł jako "mało realny".

dafc56v

- Nie brałem udziału w takich rozmowach - oznajmił z kolei poseł Solidarnej Polski, Tadeusz Cymański. Wypowiedź Czarzastego określił jako "raczej plotkę", którą "przyjął z niedowierzaniem".

Cymański zwrócił przy tym uwagę, że sam temat zmiany ordynacji wraca od 20 lat. Czy osobiście byłby za? - Oczywiście są argumenty za i przeciw. Istnieje bowiem ryzyko zarówno rozdrobnienia, jak i dominacji - tłumaczył poseł w rozmowie z WP.

W jego ocenie jednak, mimo że obecny system jest niedoskonały, to i tak nadal lepszy od dyskutowanego. - 1/20 głosów powinna mieć swoich przedstawicieli w parlamencie - przekonywał.

Poza tym - podsumował Cymański - rozmowa o ordynacji to "oderwanie od realnych problemów", które już wcześniej nie przysparzało Zjednoczonej Prawicy sympatyków.

dafc56v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dafc56v
Więcej tematów