Tylko w WP. Rząd chce wprowadzić dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej
- Rada Ministrów przyjmie dziś projekt ustawy skierowany dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Zakłada on wyrównanie szkód w zakresie emerytalnym. Każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowanej politycznie będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2400 złotych - ujawnił w programie "Tłit" rzecznik rządu. Piotr Mueller dodał, że dla tych osób ustawowo zostaną obniżone ceny za przejazd komunikacją miejską i kolejową. - Koszt tej ustawy to kilkadziesiąt milionów złotych, ale w moim odczuciu to element sprawiedliwości społecznej. Nowe przepisy wejdą w połowie przyszłego roku - dodał poseł PiS.
I dzisiaj Rada Ministrów przyjmie … Rozwiń
Transkrypcja:
I dzisiaj Rada Ministrów przyjmie projekt ustawy właśnie skierowany dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
I ten projekt między nimi będzie zakładał wyrównanie tych szkód, tej pewnej sprawiedliwości, której należy dokonać w zakresie emerytalnym.
To znaczy, że każda osoba, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej, czy osoby represjonowanej właśnie z powodów politycznych będzie miała emeryturę w wysokości co najmniej 2 tysięcy 400 złotych.
Jeżeli nie wypracowała takiej emerytury, to będzie miała dodatkowe świadczenie uzupełniające. To będzie najniższa emerytura dla działaczy opozycyjnych - 2 tysiące 400 złotych, tak? Dobrze to rozumiem? Tak.
Jeżeli ktoś nie ma takiej wysokości emerytury - już ma wiek emerytalny, ale nie ma takiej emerytury, to będzie miał wypłacane dodatkowe świadczenie właśnie wyrównujące do tego poziomu.
To jest bardzo ważne, ponieważ z jednej strony podjęliśmy decyzję wcześniej, aby odebrać nieuprawnione dodatki do emerytur dla byłych funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa, dla osób z aparatu komunistycznego.
Ale z drugiej strony teraz wykonać trzeba kolejny ruch, czyli pomóc z tym ludziom, którzy poświęcali się, często byli karani, a nawet byli w więzieniach.
W związku z tym te 2 tysiące 400 złotych emerytury, która będzie minimalnym tym świadczeniem wyrównującym, plus zniżki na przejazdy komunikacją miejską już w niektórych miastach wynoszą 50%.
Ale one będą już ustawowo oraz komunikacją kolejową, plus jeszcze pakiet kilku innych rozwiązań, które dzisiaj będzie przyjęte przez Radę Ministrów, a najprawdopodobniej w piątek przyjęte przez Sejm.
To panie ministrze, proszę jeszcze pozwolić, że dopytam. Dwie takie najważniejsze rzeczy. Kiedy to wejdzie w życie? I ile będzie kosztowało?
To jest koszt kilkudziesięciu milionów złotych, jeżeli chodzi o wyrównanie tych świadczeń, plus inne elementy, które są w tej ustawie.
W związku z tym to jest element, który no państwo powinno wykonać i uważam, że to jest element sprawiedliwości społecznej.
Natomiast przepisy w życie powinny wejść w drugiej połowie tego roku. W związku z tym my jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby tuż po rocznicy sierpnia te przepisy weszły w życie.
I żeby faktycznie ten element realizacji obowiązków państwa wobec bohaterów podziemia antykomunistycznego został zrealizowany.
To ostatnia już rzecz tylko do pytań, do tego ciekawego wątku. Rozumiem, że jeżeli to zostanie przyjęte w połowie roku, to rewaloryzacja tych emerytur nastąpi od roku 2021.
Czy już w tym roku? Nie pamiętam w tej chwili szczegółów. Nie nie. Nie pamiętam szczegółów dokładnie tego projektu, ale to będzie bardzo szybko zrealizowane.
Natomiast pan jeszcze poruszył inny wątek, że to świadczenie faktycznie będzie waloryzowane podobnie jak emerytury.
W związku z tym to też jest ważny element tego projektu.