PolitykaTylko w WP. Jest tylko jedna telewizja w Polsce, która tak potrafi [RAPORT]

Tylko w WP. Jest tylko jedna telewizja w Polsce, która tak potrafi [RAPORT]

Na zlecenie Wirtualnej Polski firma Press Service, zajmująca się od lat monitoringiem przekazów mediowych, zbadała bezstronność TVN, TVP i Polsatu przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Tylko w WP. Jest tylko jedna telewizja w Polsce, która tak potrafi [RAPORT]
Źródło zdjęć: © Michał Wirgin/East News, VIPHOTO/East News, PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński
Patryk Osowski

Wyniki są jednoznaczne. Fakty TVN mają emocjonalne nastawienie do PiS. TVP broni partii rządzącej przed atakami opozycji i innych mediów. Najkorzystniej wypadają materiały i serwisy kierowanego przez Dorotę Gawryluk Polsatu, bo jego dziennikarze zachowują obiektywizm.

Badanie obejmuje okres od 28 kwietnia do 2 czerwca. Dotyczy Wydarzeń (Polsat), Faktów (TVN) i Wiadomości (TVP) oraz programów publicystycznych: Wydarzenia i Opinie (Polsat), Fakty po Faktach (TVN), Gość Wiadomości (TVP). Press Service przeanalizował prawie 50 godzin nagrań, czyli 1077 materiałów dziennikarskich. Było to 398 materiałów w Wiadomościach, 349 w Wydarzeniach i 330 w Faktach. Kampania wyborcza sprawiła, że wszystkie programy poświęcały najwięcej czasu polityce.

Najważniejsze tematy w tym okresie to strajk nauczycieli, rocznica przystąpienia Polski do Unii, wykład Donalda Tuska, Marsz Suwerenności, Ustawa 447, film braci Sekielskich, powodzie i po prostu sama kampania.

Wszystkie stacje najwięcej mówiły o Prawie i Sprawiedliwości. Nieco mniej o Koalicji Europejskiej. Na trzecim miejscu była Wiosna. Raport zwraca uwagę, że Wydarzenia Polsatu częściej niż konkurencja wspominały o komitetach spoza tzw. wielkiej dwójki, czyli PiS i KE. Dziennikarze Wydarzeń w 11 materiałach informowali m.in. o komitecie Kukiz’15. W Faktach i Wydarzeniach wyemitowano po 4 informacje dotyczące tego ugrupowania.

Najważniejsza konkluzja raportu brzmi: najbardziej obiektywnie o wyborach informowano w Wydarzeniach. W serwisie Polsatu rzadko pojawiały się materiały, po których obejrzeniu można było stwierdzić, że autor sprzyjał lub był nadmiernie krytyczny w stosunku do danego komitetu wyborczego.

Diametralnie inaczej kształtował się obraz medialny w Wiadomościach, w których komitet Prawa i Sprawiedliwości był traktowany z bardzo dużą przychylnością, a komitet Koalicji Europejskiej prezentowano w zasadzie tylko w złym świetle. Już same paski zapowiadające materiał sugerowały, że KE może tylko zaszkodzić polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej Polski.

Obraz
© Press Service
Obraz
© Press Service
Obraz
© Press Service

Przekaz polityczny dziennikarzy Wiadomości był jasny w całym analizowanym okresie. Autorzy materiałów wspierali PiS i krytykowali opozycję. Często były to nawet działania prewencyjne, w których dziennikarze Wiadomości bronili polityków PiS-u jeszcze przed jakimkolwiek atakiem. Na przykład po premierze filmu braci Sekielskich o pedofilii w Kościele Wiadomości przemilczały sam dokument, natomiast wyemitowały bardzo długi, bo ponad pięciominutowy materiał na temat "podwójnych standardów opozycji”. Przekonywano w nim, że przedstawiciele opozycji w poprzednich latach przymykali oko na przypadki pedofilii w wielu środowiskach. Wiadomości potraktowały też film jako atak na chrześcijaństwo.

W Faktach TVN w dużej części materiałów można było dostrzec emocjonalne nastawienie autora do ugrupowania rządzącego. Zwykle nie była to jawna krytyka, ale wspomnienie niedociągnięć PiS. W stosunku do pozostałych komitetów dziennikarze TVN wykazywali się większą bezstronnością. W analizowanym okresie 55 zbadanych przez Press Service materiałów Faktów uznano za neutralne wobec PIS, natomiast 46 za nieprzychylne.

Kulminacja - ostatnie wydanie przed ciszą wyborczą

Raport zwraca też uwagę na ostatni dzień kampanii wyborczej, czyli 24 maja. Wtedy Wiadomości na koniec wydania podsumowały sukcesy PiS-u. "Cały materiał brzmiał jak reklama przygotowana przez zespół PR ugrupowania rządzącego”- stwierdza Press Service. Poinformowano, że ZUS wypłacił już "trzynastki”, rosną wydatki na inwestycje, bezrobocie spada, polskie rodziny się bogacą. W całym wydaniu serwisu dzień przed ciszą wyborczą przychylnie informowano o poczynaniach PiS-u, a opozycji wytykano błędy i zaniedbania.

W Faktach TVN wyemitowano 24 maja materiał podsumowujący kampanię wyborczą. Był on krytyczny dla PiS-u, jednak "dostało się” również Koalicji Europejskiej za promowanie się podczas powodzi.

Najbardziej wyważony materiał z podsumowaniem kampanii wyemitowały Wydarzenia. Wspomniano w nim o działaniach wszystkich komitetów ogólnopolskich, nie wartościując żadnego z nich.

Schetyna liderem TVN i Polsatu, Kaczyński TVP

Najczęściej wypowiadającym się politykiem w Faktach i Wydarzeniach był lider PO Grzegorz Schetyna. Z kolei w Wiadomościach zajął on drugą pozycję, ze znaczną stratą do Jarosława Kaczyńskiego. W czołowej piątce najczęściej wypowiadających się polityków w Faktach i Wiadomościach dominują przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości – po czterech. Z kolei większą różnorodność można dostrzec w Wydarzeniach – dwóch z PiS, dwóch z KE i jeden z Wiosny.

Jeśli chodzi o długość wystąpienia zdecydowaną przewagę widać w przypadku komentarzy Jarosława Kaczyńskiego w Wiadomościach. Lider PiS był tam zazwyczaj prezentowany niemal trzy razy dłużej niż drugi w zestawieniu Grzegorz Schetyna. W Faktach i Wydarzeniach czas wypowiedzi liderów dwóch największych ugrupowań był dużo bardziej zbliżony. W Wiadomościach w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się ośmiu polityków PiS i dwóch KE. Bardziej różnorodnie było w przypadku Faktów (sześciu PiS, trzech KE, jeden Wiosny) i Wydarzeń (pięciu PiS, czterech KE i jeden Wiosny).

Eksperci siłą "Wiadomości" TVP

Badane serwisy informacyjne przeanalizowano również pod kątem ekspertów wypowiadających się w materiałach z kontekstem politycznym. Zauważalna jest bardzo duża liczba wystąpień ekspertów w materiałach TVP. Ich wypowiedzi jest ponad dwa razy więcej niż w Faktach czy Wydarzeniach. "Wiadomości często, żeby uwiarygodnić swoje materiały, dokładają wypowiedzi przedstawicieli mediów stojących po tej samej stronie sporu politycznego" - czytamy w raporcie Press Service Monitoring Mediów.

Najczęściej w tym okresie pojawiali się w TVP eksperci z: wPolityce.pl (18 wypowiedzi), "Sieci" (16 wypowiedzi), "Do Rzeczy" (14 wypowiedzi), "Gazety Polskiej" (12 wypowiedzi). Taka sytuacja nie występuje w przypadku Faktów i Wydarzeń. W tych serwisach żaden przedstawiciel innego medium nie wypowiadał się więcej niż raz w tematach politycznych.

Najwięcej informacji medialnych dotyczących konkretnych komitetów stacje poświęciły Prawu i Sprawiedliwości – 101 Fakty, 100 Wiadomości i 77 Wydarzenia. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Europejska - 93 Wiadomości, 74 Fakty oraz 65 Wydarzenia.

Które komitety wyborcze zapraszano najczęściej?

Z badania wynika, że od 28 kwietnia do 2 czerwca w żadnym z serwisów nie pojawił się przedstawiciel komitetu regionalnego, takiego jak np. PolEXIT, JednośćNarodu, Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi, Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski.

Bardzo dużo uwagi poświęcono z kolei największym komitetom ogólnopolskim, w szczególności PiS i KE. W tym miejscu dominująca była obecność przedstawicieli partii rządzącej w "Gościu Wiadomości" – byli oni zapraszani ponad trzy razy częściej, niż politycy KE. Należy jednak pamiętać, że niektórzy politycy PO od miesięcy bojkotują Telewizję Polską i nie przychodzą do jej programów. Co więcej - to politycy PiS pełnią najważniejsze funkcje w państwie: prezydenta, premiera czy ministrów.

W badanym okresie najbardziej równomiernie rozłożyła się obecność polityków dwóch głównych komitetów w serwisie publicystycznym Polsatu News.

Jeżeli chodzi o czas wypowiedzi przedstawicieli komitetów, we wszystkich stacjach dominowali politycy Prawa i Sprawiedliwości - w sumie 1 godz. 10 min. Przedstawiciele Koalicji Europejskiej najwięcej czasu antenowego zajęli w Faktach - 38 min. Z kolei przedstawiciele Wiosny dostali po kilka minut w Faktach i Wydarzeniach, a w Wiadomościach nieco tylko ponad minutę.

Największą różnorodność pod względem prezentowania działań komitetów podczas kampanii wyborczej należy przypisać Wydarzeniom Polsatu. Dodatkowo w serwisie "Wydarzenie i Opinie" liczba gości z PiS–u i KE była na podobnym poziomie, a prowadzący rozmowy zadawali tam merytoryczne pytania, nie zachowywali się agresywnie i nie sugerowali odpowiedzi. W toku analizy nie zauważono w żadnym wydaniu serwisu, żeby prowadzący był przychylny lub nieprzychylny gościowi. Były to merytoryczne rozmowy z zaproszonymi politykami.

W TVP i TVN balans ten wyglądał gorzej. W Faktach po Faktach odnotowano w trzech przypadkach nieprzychylne nastawienie do zaproszonych gości z komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei prowadzący Gościa Wiadomości mieli jasne nastawienie do gości z danych ugrupowań. W przypadku PiS-u nawet sami sugerowali korzystne dla komitetu odpowiedzi na pytania, z kolei w przypadku KE było to mocno krytyczne podejście. Warto również zwrócić uwagę, że do wieczornego programu TVP Info nie zostali zaproszeni ani razu przedstawiciele Lewicy Razem, Konfederacji, ani Wiosny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (826)