TVN24. Przewodniczący KRRiT odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich
Już od 17 miesięcy trwa postępowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji dla TVN24. W odpowiedzi na pismo rzecznika praw obywatelskich, przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski stwierdził, że rada posiada "szereg pogłębionych interpretacji art. 25" oraz "dysponuje (...) znacznie szerszą wiedzą w zakresie struktury właścicielskiej Grupy Discovery".
Na początku sierpnia rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego podejmując temat wniosku Towarzystwa Dziennikarskiego dotyczącym opóźnienia w wydaniu decyzji dotyczącej przedłużenia koncesji dla TVN24.
Jak pisał, "nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT".
"Przewlekłość, niezależnie od ostatecznej decyzji, prowadzi tym samym do znaczących utrudnień, których skutkiem może nawet być przerwanie emisji - bez możliwości uprzedniej kontroli sądowej" - kontynuował RPO.
Lex TVN i słowa Frasyniuka. Deklaracja z obozu PiS
Wiącek poprosił Kołodziejskiego o wyjaśnienia, a w szczególności o podanie przyczyn "przewlekłości rozpoznania wniosku TVN".
KRRiT "wypracowuje stanowisko"
16 sierpnia przewodniczący rady wystosował pismo z odpowiedzią.
"Obecnie KRRiT posiada szereg pogłębionych interpretacji art. 35. Organ dysponuje również szerszą wiedzą w zakresie struktury właścicielskiej grupy Discovery. Powyższe materiały służą KRRiT do wypracowania stanowiska" - czytamy w odpowiedzi.
Kołodziejski zaznaczył też, że "KRRiT prowadzi postępowanie koncesyjne na podstawie prawa obowiązującego w Polsce, wnikliwie analizując strukturę własnościową spółki TVN S.A. w kontekście jej zgodności z art. 35 ustawy, określającym warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach mających polską koncesję".
Koncesja dla TVN24
O tym, czy koncesja TVN24 zostanie przedłużona zadecydować ma pięcioosobowa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Postępowanie w tej sprawie toczy się od 17 miesięcy.
Aby decyzja była skuteczna potrzebne są cztery jednomyślne głosy członków rady.
Źródło: Biuro RPO