Koncesja TVN24 wygasa za 45 dni. KRRiT znów nie podjęła decyzji
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po raz kolejny debatowała o przedłużeniu koncesji dla TVN24. I po raz kolejny głosowanie w tej sprawie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Koncesja kanału wygasa za 45 dni.
Podczas czwartkowego posiedzenia KRRiT odbyły się dwa głosowania ws. przedłużenia koncesji dla TVN24. Żadne z nich nie przyniosło rozstrzygnięcia. Wciąż nie udało się zgromadzić wymaganych 4 głosów za lub przeciw jej przedłużeniu.
Tak jak przy poprzednich głosowaniach jedna osoba głosowała za przedłużeniem koncesji, 3 osoby - przeciw, jedna wstrzymała się od głosu.
Nadawca o przedłużenie obowiązującej do 26 września koncesji wystąpił już w lutym 2020 roku. Do tej pory KRRiT nie podjęła decyzji w tej sprawie.
Koncesja TVN24. Interweniują RPO i prezes Press Club Polska
Przedłużającym się procesem decyzyjnym ws. koncesji dla TVN24 zainteresował się rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Kilka dni temu skierował w tej sprawie list do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego.
"Nie jest zrozumiałe, skąd wynika półtoraroczna zwłoka w wydaniu decyzji KRRiT" - pisze RPO. To ponowne już wystąpienie rzecznika do KRRiT w związku z opóźnieniem wydania decyzji w sprawie przedłużenia koncesji dla telewizji TVN24. Poprzednie RPO przekazał 12 lipca.
"Oczywiście w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości Rada jest zobowiązana przeprowadzić odpowiednią analizę w ramach postępowania o wydanie koncesji. Jednakże obecna przewlekłość postępowania, szczególnie gdy Rada pojęła już próbę głosowania, budzi poważne wątpliwości co do poszanowania praw wnioskodawcy oraz prawidłowości działania rzetelnego i sprawnego działania Rady jako organu konstytucyjnego, co powinno być zasadą jej działania wynikającą z preambuły Konstytucji RP" - czytamy w oświadczeniu.
Koncesja dla TVN. "Nieudolna próba zwrócenia uwagi USA"
List do szefa KRRiT skierował także prezes Zarządu Press Club Polska Marcin Lewicki.
"W każdym procesie koncesyjnym mają Państwo do podjęcia konkretną i jednoznaczną decyzję: albo wnioskodawca spełnia prawne kryteria udzielenia koncesji i wówczas należy ją przyznać, albo nie spełnia – i wówczas należy odmówić udzielenia. Odwlekanie podjęcia decyzji bez jakichkolwiek istotnych i uzasadnionych powodów nie tylko rodzi bardzo głębokie wątpliwości co do intencji członków KRRiT, ale także może stanowić podstawę do odpowiedzialności karnej opisanej w art. 231 Kodeksu karnego – nadużycie władzy" - czytamy w liście Lewickiego.