Kolejny kanał TVN zagrożony brakiem koncesji. KRRiT wstrzymuje się z decyzją
Tym razem sprawa dotyczy TVN 7. Stacja wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przedłużenie koncesji dla kanału już w grudniu ubiegłego roku. Na razie nie ma żadnej odpowiedzi ze strony KRRiT.
Kolejny kanał TVN znajduje się pod ostrzałem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oprócz TVN24, koncesji może nie uzyskać także TVN 7. Wygasa ona 25 lutego 2022 roku, a KRRiT wciąż nie podjął decyzji w sprawie jej przedłużenia - podaje portal Wirtualne Media. Pomimo tego, że wniosek w tej sprawie stacja złożyła już w grudniu ubiegłego roku.
Według doniesień Wirtualnych Mediów zarzuty KRRiT pod adresem TVN 7 są takie same jak wobec TVN24. Jak twierdzi w rozmowie z portalem członek KRRiT Janusz Kawecki, problemy z wydaniem koncesji dotyczą wszystkich kanałów podmiotu, który - według Rady ma "naruszać wymagania ustawowe dotyczące praw właścicielskich".
Kolejny kanał TVN24 pod lupą KRRiT. Może nie otrzymać koncesji
- Problem dotyczy ogólnie właściciela, całości, czyli wszystkich kanałów TVN. W lutym 2022 r. kończy się koncesja na program TVN 7. Koncesjonariusz jest ten sam. Stąd zapewne grupa posłów wystąpiła z inicjatywą nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - mówi Kawecki w rozmowie z portalem Wirtualne Media.
Zobacz też: PE przyjrzy się "lex TVN". Włodzimierz Cimoszewicz o szczegółach
Portal informuje także, że na razie KRRiT nie ma w planach głosowania nad koncesją dla TVN 7 lub TVN24. Posiedzenie w tej sprawie zostało przesunięte w związku z projektem nowelizacji ustawy medialnej, określanym jako "lex TVN".
TVN 7 pod ostrzałem KRRiT. ""Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce"
"Póki co nie ma tego głosowania w rozpisce, trudno powiedzieć, kiedy tam trafi" - miało odpowiedzieć biuro komunikacji KRRiT.
Zarzuty KRRiT, dotyczące struktury własnościowej TVN - związane głównie z fuzją z WarnerMedia - poruszono w czwartek na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. "Podkreślamy, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do naszej Spółki i do czasu ubiegania się o przedłużenie koncesji dla programu TVN24 struktura własnościowa TVN nie budziła żadnych wątpliwości" - można było przeczytać w komunikaie zarządu TVN24. Stacja podkreśliła, że wspomniana wyżej fuzja jeszcze się nie odbyła. Dlatego też nie można brać jej pod uwagę w ramach decyzji ws. wydłużenia koncesji.
"Udział TVN 7 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2020 r. wyniósł 3,45 proc." - piszą Wirtualne Media.
"Lex TVN" przyjęte przez Sejm. Ustawą zajmie się Senat
Sejm w środę po południu większością głosów przyjął wniosek lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o odroczenie posiedzenia Sejmu, m.in. ws. "lex TVN", do 2 września. Wniosek przepadł jednak podczas reasumpcji. Głosowanie kontynuowano. Wieczorem Sejm uchwalił ustawę "lex TVN".
Projekt ustawy złożonej w lipcu przez posłów PiS uniemożliwia inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadanie więcej niż 49 proc. udziałów w działających w Polsce spółkach medialnych. Szybko pojawiły się komentarze, że ustawa jest wymierzona bezpośrednio w TVN.
Źródło: Wirtualne Media
Przeczytaj także: