Trwa ładowanie...

Suski tłumaczy się z ustawy anty-TVN. Podał warunek uzyskania przez stację koncesji

W nocy ze środy na czwartek grupa posłów PiS z Markiem Suskim na czele złożyła w Sejmie projekt ustawy zmieniający prawo medialne w Polsce. - Chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnością wejścia na polski rynek kapitału z krajów nieprzyjaznych - tłumaczył dziennikarzom Suski. Przekonywał, że stacja TVN, której od miesięcy KRRiT nie przedłuża koncesji, uzyska ją po spełnieniu jednego warunku.

Share
Suski tłumaczy się z ustawy anty-TVN. Podał warunek uzyskania przez stację koncesji
Suski tłumaczy się z ustawy anty-TVN. Podał warunek uzyskania przez stację koncesjiŹródło: East News
dkkkgm8

Projekt ustawy złożonej w nocy przez posłów PiS uniemożliwia inwestorom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) posiadanie więcej niż 49 proc. udziałów w działających w Polsce spółkach medialnych. Szybko pojawiły się komentarze, że ustawa jest wymierzona bezpośrednio w TVN.

W EOG znajdują się wszystkie państwa Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein. Właścicielem Grupy TVN jest natomiast amerykański koncern Discovery. Wejście w życie proponowanych zmian uniemożliwiłoby de facto dalsze funkcjonowanie stacji w obecnym kształcie.

- Chcemy zabezpieczyć się przed ewentualnością wejścia na polski rynek kapitału z krajów nieprzyjaznych - powiedział poseł PiS Marek Suski.

dkkkgm8

Zobacz też: ustawa przeciw TVN. Senator PiS tłumaczy. "Jest to w interesie Polski"

Polityk dodaje, że inicjatywa zmian w prawie medialnym pojawiła się po tym, jak skrzynki mailowe polskich polityków zostały zaatakowane przez hakerów. - Obserwowaliśmy ataki hakerskie na skrzynki ze strony naszego wschodniego sąsiada. Jest też portal polskojęzyczny, który jest portalem zagranicznym, nie jest wykluczone, że będzie chęć kupienia albo otworzenia jakiejś stacji z kapitałem zagranicznym państwa, które nie jest przyjazne - mówił Suski.

- To przepisy chroniące Polskę i Unię Europejską, bo przecież jesteśmy w Unii Europejskiej - dodał.

dkkkgm8

Według niego podobne rozwiązania prawne jak te zaproponowane przez Prawo i Sprawiedliwość funkcjonują już w wielu krajach Unii Europejskiej. Co więcej - jak zaznaczył - w Austrii czy Niemczech przepisy te "są jeszcze bardziej restrykcyjne w stosunku do kapitału spoza UE".

Suski był też pytany, dlaczego taka inicjatywa pojawiła się właśnie teraz. - A dlaczego nie? Każdy moment dla kogoś, kto nie lubi tego rodzaju przepisów będzie zły, a ja akurat uważam, że ten moment jest dobry - odparł.

Przekonywał, że intencją nowych przepisów jest "zabezpieczenie Polski przed różnego rodzaju atakami". - Trzeba chronić Polskę przed wejściem tu różnego rodzaju podmiotów z krajów, które są nam wrogie - podkreślił.

Od kilku miesięcy stacja TVN ma problem z uzyskaniem koncesji od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecna zgoda wygasa pod koniec września 2021 roku. Pytany o tą kwestię Suski stwierdził, że koncesja zostanie przedłużona "po spełnieniu warunków". Jednym z nich - jak dodał - jest "znalezienie polskich udziałowców" przez Grupę TVN.

dkkkgm8

- Co zrobi TVN proszę pytać podmioty zagraniczne - oświadczył Suski.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkkkgm8

Podziel się opinią

Share
dkkkgm8
dkkkgm8
Więcej tematów