Konsekwencje "lex TVN"? Politycy o nowych twarzach stacji
Sejm przyjął ustawę nazywaną "lex TVN". Władze mogą jeszcze odrzucić nowelizację. KRRiTV nadal nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN24. Jednak zarząd TVN poinformował, że otrzymał ją w Holandii. Politycy opowiedzieli o ewentualnych konsekwencjach w przypadku wejścia w życie ustawy "lex TVN".
16.08.2021 17:08
Portal Wirtualne Media przekazał, że wielu dziennikarzy, a także specjalistów z rynku medialnego podejrzewa, że ustawa potocznie nazywana "lex TVN" ma pomóc PiS uzyskać kontrolę nad TVN.
Serwis dodał jeszcze, że wśród polityków opozycji słychać głosy, że przejęcie TVN przez Skarb Państwa albo spółkę bliską obozowi władzy, może doprowadzi do fali transferów m.in. z mediów publicznych.
Mirosław Suchoń, poseł Polski 2050 w rozmowie z portalem WirtualneMedia.pl przekazał, że jeśli dojdzie do "przejęcia TVN", to wyobraża sobie to, że nową szefową stacji może zostać posłanka Joanna Lichocka.
Zobacz też: Andrzej Duda zawetuje "lex TVN"? Krzysztof Gawkowski przestrzega
Ewentualne konsekwencje ustawy "lex TVN"
- Symbolem stacji zamiast dobrze znanego nam logo, może stać się jej słynny gest. To najlepiej opisywałoby stosunek PiS-u do obywateli. Wydawało się, że to niemożliwe scenariusze. Teraz jednak spodziewam się wszystkiego - wskazał polityk.
Suchoń dodał, że główną prowadzącą "Faktów" TVN mogłaby być Danuta Holecka, a redaktor Michał Rachoń mógłby być "szefem działu dezinformacji".
Natomiast politycy związani z PiS twierdzą, że ustawa "lex TVN" nie jest przeciwko USA. - My zabezpieczamy Polskę przed obcym kapitałem, wrogimi nam siłami. Słyszeliśmy ostatnio o wyciekach e-maili, o walce internetowej w cyberprzestrzeni. To zabezpieczenie Polski przed tego typu siłami, które nam nie życzą dobrze - przekazał portalowi Robert Telus z PiS.
Poseł dodał w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, że "część tych udziałów może przejąć nawet Janusz Palikot. Będzie atakować Prawo i Sprawiedliwość, ale to będzie polski kapitał. Niech przestanie inwestować w alkohol, a zacznie w media".
Do tych zarzutów odniósł się Jan Mościński z PiS, który powiedział, że spółki skarbu państwa nie mogą kupić TVN. Wynika to z przyjęcia poprawki Kukiz'15. Ta uniemożliwia taką transakcję.
- Poza tym to tak potężny wydatek, że nie stać żadnego podmiotu w Polsce, żeby takiej transakcji dokonać. Myślę, że redaktor Holecka, dobra i wybitna dziennikarka, bardzo dobrze czuje się w TVP1 i wcale nie musi zastępować dziennikarzy TVN czy TVN24 - zaznaczył Mosiński.
TVN 24 z koncesją
W poniedziałek 16 sierpnia zarząd spółki TVN S.A. wydał oświadczenie, w którym przekazał, że stacja TVN24 otrzymała holenderską koncesję na nadawanie.
"Biorąc pod uwagę trwające półtora roku nieuzasadnione wstrzymywanie przez KRRiT decyzji o odnowieniu koncesji dla TVN24, musimy być gotowi na każdą ewentualność. Dlatego w lipcu br. został złożony wniosek o przyznanie holenderskiej koncesji na nadawanie i została ona przyznana" - przekazano w oświadczeniu.
"Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji TVN24 do 26 września, dalsze nadawanie umożliwi, zgodnie z polskim i unijnym prawem, koncesja holenderska" - wyjaśnił zarząd.
Źródło: Wirtualne Media, TVN S.A.