TVN reaguje na ustawę. Zmiany na antenie
Po burzliwej debacie posłowie Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali przeciw uchwale Senatu o odrzuceniu "lex TVN". Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Stacja TVN24 po głosowaniu zmieniła kolor belki na ekranie z żółtego na czarny.
Sejm odrzucił uchwałę Senatu ws. odrzucenia nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Wcześniej niespodziewanie "lex TVN" wróciła pod obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Tuż po sejmowym głosowaniu stacja TVN24 zmieniła kolor belki z najważniejszymi informacjami wyświetlanymi na ekranie z żółtego na czarny. Dodatkowo, nad belką cały czas wyświetlany jest napis "Atak PiS na wolne media".
Wcześniej zmieniona została również ramówka kanału TVN. Na głównym kanale transmitowany jest program informacyjny TVN24 z komentarzami na temat niespodziewanego głosowania w Sejmie.
Zobacz też: Brał udział w wypadku Szydło, złożył fałszywe zeznania? "Niebezpieczna sytuacja"
Za uchwałą Senatu ws. odrzucenia "lex TVN" zagłosowało 229 posłów, przeciw było 212, a 11 się wstrzymało. Oznacza to, że ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
"Głosowaliśmy przeciw "lex TVN". Teraz czas na realizację obietnicy Andrzeja Dudy i zablokowanie tej niezgodnej z demokratycznymi wartościami ustawy. Prezydencie, żądamy weta!" - napisał tuż po głosowaniu na Twitterze szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
"Lex TVN" w Sejmie. Co zakłada ustawa?
Ustawa "lex TVN" została przyjęta w sierpniu, zaś we wrześniu Senat zdecydował o jej odrzuceniu. Od tego czasu ustawa "lex TVN" czekała w tzw. sejmowej "zamrażarce".
Nowela ustawy o radiofonii i telewizji zakłada, że wszystkie podmioty zagraniczne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), posiadające większościowe pakiety udziałowe w koncernach mediowych w Polsce, muszą odsprzedać część z nich tak, by nie przekraczały one 49 proc. Nowelizacja "lex TVN" uderza m.in. w amerykański koncern Discovery, który jest właścicielem i większościowym udziałowcem w grupie TVN.