Trwa ładowanie...

Tusk zarzuca sprzeczne komunikaty ws. powodzi. Mamy reakcję IMGW

- Mamy do czynienia ze sprzecznymi w tej chwili komunikatami, jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla Wrocławia - zarzucił we wtorek premier Donald Tusk. - Prognozy niepotwierdzone naukowo to jest dezinformacja. Tylko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej powinien być brany pod uwagę - mówi WP rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski.

Donald Tusk zarzucał we wtorek sprzeczne komunikaty ws. prognoz dla WrocławiaDonald Tusk zarzucał we wtorek sprzeczne komunikaty ws. prognoz dla WrocławiaŹródło: IMGW, PAP
d18bq1e
d18bq1e

Wtorkowy sztab kryzysowy we Wrocławiu premier Donald Tusk rozpoczął od zarzutów w stosunku do rządowego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

- Mamy do czynienia ze sprzecznymi w tej chwili komunikatami ze strony Instytutu Meteorologii i hydrologów, jeśli chodzi o bezpośrednie zagrożenie dla Wrocławia. Prezydent Sutryk też na pewno odnotował już pewne kontrowersje - powiedział Donald Tusk.

- Bardzo pilną rzeczą jest, szczególnie na kilka godzin przed falą, która tutaj przyjdzie, żebyśmy jednak mieli możliwie wspólne komunikaty. Trudno będzie nam bazować na radykalnie sprzecznych prognozach i estymacjach - podkreślił Donald Tusk.

Premier zażądał też informacji, "kto jest kompetentny" i "kto jest uprawniony, aby informować o rzeczywistym stanie zagrożeń".

d18bq1e

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Katastroficzna sytuacja". Woda opadła i ujawnia zniszczenia

W posiedzeniu sztabu uczestniczył dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Paweł Przygrodzki.

- Dokonaliśmy w nocy analizy zgodnie z prognozą, czy zgodnie z tą prognozą jest możliwość przelania się wody przez wały poniżej zbiornika Racibórz. Na ten moment taki scenariusz nie jest brany przez uwagę - powiedział Paweł Przygrodzki.

Zaznaczył, że dzięki zbiornikowi w Raciborzu fala jest wypłaszczana. - Ale jest też negatywny wymiar tego, ta fala będzie trwała przez dłuższy okres - ostrzegł Przygrodzki. To według niego może oznaczyć osłabienie urządzeń hydrotechnicznych, takich jak np. wały. - Konieczne jest monitorowanie sytuacji ze zwiększoną atencją - podkreślił.

d18bq1e

Tusk: niewiele mi to wyjaśniło

Premier był jednak nie do końca zadowolony z jego wyjaśnień. Poddenerwowany dopytywał, prosił o wyjaśnienia.

- To wynika prawdopodobnie z braku mojego zawodowego przygotowania do oceniania analiz i prognoz hydrologicznych, ale szczerze powiedziawszy, niewiele z tego co usłyszałem, wyjaśniło mi problemy, które zasygnalizowałem. Jeśli mamy w przestrzeni publicznej ekspertów, którzy twierdzą, że ich modele jednoznacznie wskazują na zagrożenie zalania np. Wrocławia, to chciałbym, żeby ludzkim językiem odniósł się pan do tych sprzecznych prognoz - zwrócił się Tusk do Przygrodzkiego.

- Przy całym szacunku dla profesjonalizmu pańskiej analizy, potrzebna jest informacja użytkowa i zrozumiała dla każdego, kto pana słucha - dodał premier.

d18bq1e

Dyrektor działającego w strukturze IMGW Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju wyjaśnił, że jeśli chodzi o Wrocław aktualna prognoza stanu wody wynosi 650 cm, "co wydaje się dość bezpiecznym wariantem".

- Trudno mi się odnieść do tych wariantów niepokojących i tych, które pojawiają się, oczywiście to są warianty negatywne. My przedstawiamy ten wariant najbardziej prawdopodobny - powiedział Paweł Przygrodzki.

Chodziło o opinię hydrologa z UWr

Według ustaleń WP, premier Donald Tusk podczas wtorkowego posiedzenia sztabu kryzysowego odnosił się prawdopodobnie do słów hydrologa prof. Sebastiana Buczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który w rozmowie z TVP3 Wrocław kreślił czarne scenariusze. - Możemy spodziewać się zalania części Wrocławia, jeśli te modele się sprawdzą - mówił.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, aby w sprawie zagrożeń powodziowych opierać się na opiniach jego pracowników, a nie innych osób, nawet naukowców.

d18bq1e

- W tym momencie, kiedy mamy powódź, kiedy mamy wezbrania, sytuację bardzo niebezpieczną powinniśmy słuchać służb, które się tym zajmują, które są za to odpowiedzialne, czyli IMGW - podkreśla w rozmowie z WP Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.

Dodał, że instytut opiera swoje prognozy na badaniach naukowych.

- My jesteśmy instytutem, który tworzy prognozy potwierdzone naukowo. Jeżeli ktoś ma swoje modele, swoje prognozy, obserwacje, ale niepotwierdzone naukowo, to wtedy jest dezinformacja. Tylko Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej powinien być brany pod uwagę - zaznacza Grzegorz Walijewski.

Kiedy fala kulminacyjna we Wrocławiu?

Zapytaliśmy także o zmieniające się i czasami sprzeczne komunikaty ws. zagrożenia dla Wrocławia. IMGW we wtorek podał, że kulminacja na Odrze we Wrocławiu nastąpi w środę wieczorem. Tymczasem jeszcze w nocy Urząd Miasta Wrocław informował, że kulminacja fali powodziowej przyjdzie w mieście około piątku.

- Jak tylko dostajemy aktualizację prognoz Wód Polskich, jak działają zbiorniki, to wtedy od razu uaktualniamy prognozę u nas. I pewne przesunięcia w związku z tym mogą być - tłumaczy w rozmowie z WP rzecznik IMGW.

d18bq1e

Dodaje, że przesunięcia fali kulminacyjnej mogły wynikać z działań na zbiorniku w Nysie i Raciborzu. Podkreśla, że aktualna informacja na ten moment o najwyższym stanie Odry we Wrocławiu to właśnie środa wieczorem.

- Problem polega na tym, że to jest ten pierwszy moment najwyższej wody, ale ta fala jest przez zbiornik w Raciborzu bardzo spłaszczona. I to nie będzie tak, że nagle, po kilku godzinach woda zacznie opadać. Cała kulminacja może trwać nawet trzy doby. A później zanim spadnie ze stanu alarmowego, to będą kolejne dni. Ten kulminacyjny stan wezbrania będzie trwał na pewno 48 godzin, a myślę, że może i więcej - podkreśla Grzegorz Walijewski, który oprócz funkcji rzecznika prasowego IMGW jest także zastępcą dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju.

Paweł Buczkowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Napisz do autora: pawel.buczkowski@grupawp.pl

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18bq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18bq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj