"Tango down". Lider PO komentuje fiasko "lex Tusk"
PiS wycofuje się z powołania komisji ds. badania rosyjskich wpływów potocznie zwanej "lex Tusk". Marek Ast, poseł PiS, przyznał w piątek, że "w obecnej kadencji Sejmu nie uda się jej powołać". Na decyzję rządzących zareagował już Donald Tusk.
Były premier opublikował w piątek nagranie, na którym odnosi się do porzucenia przez PiS pomysłu powołania komisji "lex Tusk".
- Pamiętacie 4 czerwca? Pamiętacie jak ulicami Warszawy przeszło pół miliona ludzi, jak olbrzym się przebudził. Jednym z powodów, dla których poszliśmy razem była próba powołania komisji "polowanie na Tuska". I wiecie co? Przed chwilą się dowiedziałem, że skapitulowali, wycofali się z tego pomysłu - właśnie dzięki wam. I chcę wam powiedzieć, że 15 października ich kapitulacja będzie bezwarunkowa - powiedział na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych Donald Tusk.
PiS wycofuje się z "lex Tusk"?
O tym, że komisji nie uda się powołać w tej kadencji sejmu poinformował w piątek Marek Ast. Poseł PiS przyznał w rozmowie z PAP, że pracę opóźniła przygotowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wołoszański rywalem Macierewicza. Ostry komentarz z PiS
To spowodowało, że czas na powołanie komisji bardzo nam się skrócił. Pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie zdecydowała się na wyznaczenie terminu do zgłaszania kandydatur (...) Wiemy, że komisja i tak miała rozpocząć działalność w obecnej kadencji Sejmu, a kontynuować w kolejnej, więc pozostanie to pewnie zadaniem dla Sejmu kolejnej kadencji, aby wykonać tę ustawę i powołać komisję - powiedział Ast.
Dopytywany o to, dlaczego zwlekano z wyznaczeniem terminu zgłaszania kandydatur, wskazał na działania opozycji, która zapowiedziała, że nie przedłoży swoich kandydatów. Wobec tego marszałek byłaby zobligowana do wyznaczenia kolejnego terminu na uzupełnienie komisji.
- Czyli już tutaj widać, że nie ma takiej możliwości, bo nie będzie już kolejnego posiedzenia w trakcie kampanii wyborczej we wrześniu, więc myślę, że już nowy skład będzie wybierał członków komisji weryfikacyjnej - ocenił.
O tym, że komisji nie uda się powołać w tej kadencji Sejmu - już w połowie lipca informował dziennikarz Wirtualnej Polski. - Nie ma chętnych, żeby w niej pracować - przyznawali rozmówcy Michała Wróblewskiego.