"Ktoś powinien walić mandaty". Pokazali, co zrobił turysta w Tatrach
Mężczyzna wspina się po łańcuchach na jeden ze szczytów w Tatrach, a na ramieniu ma torbę, z której wystają łapy i głowa psa. Film pokazujący nieodpowiedzialne zachowanie turysty opublikowano we wtorek w mediach społecznościowych. Nagranie wywołało lawinę komentarzy.
Mężczyzna do charakterystycznej niebieskiej torby z jednego z popularnych sklepów włożył psa. W siatce wyciął dziury na łapy. Z torby wystaje także głowa zwierzęcia. Właściciel zabrał psa na wymagającą wspinaczkę w Tatrach. Zwierzę niewiele może zrobić, łapy tylko dyndają z siatki. Nie wiadomo, jak skończyła się niebezpieczna dla zwierzaka wyprawa.
Ruszył w góry z psem w torbie
Film został opublikowany we wtorek na profilu tatry_official na Instagramie. W krótkim materiale widać mężczyznę, który z dołu filmuje moment wspinaczki.
Film został następnie opublikowany na grupie Tatromaniacy na Facebooku, gdzie rozgorzała gorąca dyskusja. Większość osób skrytykowała właściciela zwierzęcia. "Żadna to przyjemność dla tego psa, to czysty egoizm zabierać psa na taki szczyt, bo ja chcę" - napisał jeden z użytkowników portalu.
"Obsunięcie stopy jakich wiele i to nie człowiek, a pies dozna poważnego uszczerbku, łeb blisko ostrej skały. Ktoś powinien walić mandaty za taką lekkomyślność" - napisał kolejny internauta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz zagrożenia dla samego psa, warto pamiętać, że w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wprowadzania psów. Zabrania tego ustawa o ochronie przyrody. Powód? Psy mogą być zagrożeniem dla dzikich zwierząt.
"Wprowadzanie psów na szlaki wpływa również na bezpieczeństwo turystów, zwłaszcza dzieci. U psów wielu ras przebywanie na wąskiej ścieżce wraz z tłumami ludzi wywołuje poczucie zagrożenia i reakcję obronną. Należy pamiętać, że psy mają doskonały węch, a zatem mogą wyczuć i sprowokować do ataku niedźwiedzie zaszyte w gęstwinie nieopodal szlaku" - czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Na teren parków narodowych mogą być wprowadzane tylko psy asystujące osobom z niepełnosprawnościami oraz psy ratownicze, a także psy pasterskie na terenach, gdzie dopuszczony jest wypas.
Czytaj także:
Źródło: tatry_official, TPN