Trwa ładowanie...
dz5ail6

Trzecia porażka ministra Szczerskiego? Może nie objąć ważnej funkcji

Jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, maleją szanse szefa gabinetu prezydenta Polski Krzysztofa Szczerskiego na objęcie funkcji w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Kierownictwo PiS widziałoby bardziej na tym stanowisku szefową Kancelarii Prezydenta Halinę Szymańską.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister Krzysztof Szczerski nie dobrej passy do obejmowania ważnych stanowisk
Minister Krzysztof Szczerski nie dobrej passy do obejmowania ważnych stanowisk (East News, Fot: Michał Wożniak)
dz5ail6

Przypomnijmy, jak informowaliśmy na początku stycznia szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski ubiegał się o stanowisko audytora Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Miałby zastąpić w nim Janusza Wojciechowskiego, który od grudnia ubiegłego roku pełni formalnie funkcję komisarza ds. rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Pensja audytora w Trybunale to ok. 20 tysięcy euro miesięcznie.

Według naszych informacji, z inicjatywą odejścia z Pałacu Prezydenckiego miał wystąpić osobiście minister Krzysztof Szczerski. – Dostał zgodę od prezydenta – informowała WP osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego. Wstępną zgodę miało również wyrazić kierownictwo PiS.

Zobacz też: Andrzej Duda sobie szkodzi? "Poparcie dla PiS zmaleje"

Tymczasem, jak nieoficjalnie ustaliliśmy, szanse Szczerskiego na przeprowadzkę do Luksemburga, który jest oficjalną siedzibą Trybunału zmalały prawie do zera. A coraz głośniej mówi się o kandydaturze Haliny Szymańskiej, szefowej Kancelarii Prezydenta. – Szymańska ma większe doświadczenie w zarządzaniu. Była w swojej karierze burmistrzem, starostą. Pełniła również funkcję wiceprezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Skończyła także podyplomowe studia z prawa administracyjnego i samorządowego oraz studia doktoranckie z nauk ekonomicznych – mówi nam nasz informator.

dz5ail6

Z kolei Szczerski, z wykształcenia jest politologiem, nauczycielem akademickim. W 2018 roku prezydent Andrzej Duda nadał Szczerskiemu tytuł profesora nauk społecznych. Co warto podkreślić, funkcja audytora Trybunału wiąże się kontrolą dochodów i wydatków Unii Europejskiej. A instytucja zajmuje się w większości zagadnieniami ekonomicznymi.

W skład Trybunału wchodzi po jednym przedstawicielu z 28 krajów Unii na sześcioletnią kadencję. Kandydatury zgłasza każde z państw członkowskich. Wyznaczenie następcy Wojciechowskiego leży więc w kompetencjach polskiego rządu. Kadencja obecnego Trybunału kończy się w maju 2022 roku. Polski kandydat dokończyłby więc kadencję Janusza Wojciechowskiego. Unijne przepisy nie precyzują i nie wyznaczają czasu na wyznaczenie następcy. Jest to w gestii polskiego rządu.

Miał objąć dwie ważne funkcje. Nie objął

Przypomnijmy, że to nie pierwsza próba objęcia stanowiska za granicą przez Szczerskiego. W ubiegłym roku ubiegał się o stanowisko wiceszefa NATO. Ostatecznie jednak nie otrzymał tej funkcji. Nowym wiceszefem NATO został Mircea Geoana z Rumunii.

dz5ail6

Później mówiło się, że obejmie tekę unijnego komisarza. Oficjalnie kandydaturę Szczerskiego zgłosił premier Mateusz Morawiecki. Ale i ten pomysł nie wypalił. Szczerski próbował wówczas wybrnąć z sytuacji dyplomatycznie.

- Otrzymałem propozycję objęcia teki unijnego komisarza do spraw rolnictwa, ale z niej zrezygnowałem. Na swoje miejsce zaproponowałem Janusza Wojciechowskiego. W polityce trzeba być uczciwym. Jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza do spraw rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny – mówił wówczas Szczerski.

Kiedy na początku stycznia poprosiliśmy Pałac Prezydencki o komentarz do kandydowania Szczerskiego, urzędnicy odmówili. - Pytania w tym zakresie pozostają poza zakresem ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jednocześnie informujemy, że Pan Minister nie będzie komentował powyższych doniesień – informowało Wirtualną Polskę biuro prasowe Kancelarii Prezydenta.

Czarnek za Szymańską?

Z naszych informacji wynika, że w sprawie kandydowania do Trybunału Obrachunkowego Halina Szymańska nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. A w kuluarach mówi się, że w przypadku gdyby zrezygnowała ze stanowiska Szefa Kancelarii Prezydenta, mógłby ją zastąpić Przemysław Czarnek, poseł PiS i były wojewoda lubelski, a w ostatnim czasie bliski współpracownik marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

dz5ail6

Czarnek w wyborach do Sejmu otrzymał ponad 87 tys. głosów, co było 10. wynikiem wśród kandydatów PiS w całym kraju."Nie chciał iść do Sejmu, ale prezes PiS nie pozwolił mu nie przyjąć mandatu posła. Przypisano mu rolę następcy Dominika Tarczyńskiego, który po brexicie wejdzie do PE" – pisał jakiś czas tygodnik „Polityka”.

Czarnek ma mieć poparcie kierownictwa PiS, którzy doceniają go za przeciwstawianie się podczas sejmowych obrad politykom Konfederacji. Tym bardziej, że w nachodzących wyborach, prezydent Andrzej Duda będzie zabiegał również o poparcie elektoratu związanego z Ruchem Narodowym i skrajną prawicą. A poseł PiS ma w wielu kwestiach poglądy zbliżone do tej części elektoratu.Jako wojewoda walczył m.in. z Unią Europejską, uchodźcami i Marszem Równości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dz5ail6

Podziel się opinią

Share
dz5ail6
dz5ail6
Więcej tematów