Trzeci rząd Tuska. Ile czasu Polacy dają nowej koalicji?
Już w poniedziałek wieczorem Donald Tusk może zostać wybrany przez Sejm na premiera. Poprze go nowa koalicja złożona z KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. W sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM spytano, ile czasu przetrwa nowa koalicja.
Poniedziałek w Sejmie rozpocznie się od expose Mateusza Morawieckiego, a potem dyskusji i głosowania nad udzieleniem wotum zaufania dla jego rządu. Misja zapewne zakończy się niepowodzeniem, a wtedy do akcji wkroczy nowa sejmowa koalicja. Jeszcze w poniedziałek Sejm wskaże kandydata na premiera. Odbędzie się debata, a głosowanie nad kandydaturą Donalda Tuska zaplanowano między godz. 18.45 a 19.
We wtorek o godzinie 9 nowy Prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Głosowanie ma się odbyć tego dnia o godz. 15. Skład proponowanego rządu Donalda Tuska został przedstawiony w piątek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile przetrwa nowa koalicja?
W środę możliwa jest uroczystość zaprzysiężenia rządu Tuska przez prezydenta Andrzeja Dudę. Rządy nowej koalicji staną się faktem. A czy przetrwa ona do końca kadencji Sejmu? Spytano o to uczestników sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.
47 proc. osób odpowiedziało, że koalicja przetrwa całą kadencję, prawie 9 proc. stwierdziło że ponad pół kadencji. 27 proc. badanych uznało, że długość trwania koalicji wyniesie między rokiem a dwom latami. 7 proc. osób stwierdziło, że krócej niż rok. Blisko 10 proc. osób nie miało zdania w tej sprawie.
Wiara w trwałość koalicji ma bezpośredni związek z przekonaniami politycznymi respondentów. Ponad połowa wyborców PiS i Konfederacji uważa, że koalicja przetrwa dwa lata lub krócej. "Z kolei najwięcej optymistów jest wśród głosujących na Lewicę - 92 proc. z nich daje koalicji 4 lata" - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Wśród wyborców KO i Trzeciej Drogi wiarę w cztery lata koalicji ma odpowiednio 87 i 81 proc. badanych.
Czytaj także:
Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"