Morawieckiemu się uda? Sondaż tuż przed głosowaniem
Najpierw Mateusz Morawiecki wygłosi expose, a o godzinie 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Szanse są nikłe, w zdobycie poparcia większości nie wierzą nie tylko politycy, ale i ankietowani Polacy - wynika z sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej".
11.12.2023 | aktual.: 11.12.2023 08:29
W poniedziałek o godz. 10 Mateusz Morawiecki przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie jego trzeciemu rządowi wotum zaufania. Potem w planach jest dyskusja i głosowanie, które zaplanowano na godzinę 15.
Większych szans na uzyskanie poparcia Morawiecki nie ma. Klub PiS ma tylko 191 posłów, co nie daje większości. Gdy premier przegra głosowanie, jego rząd automatycznie upadnie. Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejmie Sejm, który głosami koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy na premiera wybierze Donalda Tuska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory parlamentarne odbyły się 15 października. Przez niemal dwa miesiące trwała walka Prawa i Sprawiedliwości o utrzymanie władzy mimo niekorzystnych wyników głosowania, które nie dały szansy na stworzenie koalicji rządzącej. Jednak jeszcze po konsultacjach powyborczych prezydent Andrzej Duda mówił: - Mamy dzisiaj dwóch, poważnych kandydatów do stanowiska premiera. Mamy dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną.
Ale kolejne głosowania w Sejmie pokazały dobitnie, że nowa koalicja ma stabilną większość. W powodzenie misji tworzenia rządu nie wierzą politycy, ale nie wierzą też Polacy. Uczestnicy sondażu SW Research dla "Rzeczpospolitej" odpowiedzieli na pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem Mateusz Morawiecki w głosowaniu z 11 grudnia uzyska wotum zaufania dla swojego rządu w Sejmie?".
Zaledwie 13,2 proc. badanych odpowiedziało na pytanie twierdząco. Aż 72,5 proc. osób uważa, że Morawiecki nie uzyska wotum zaufania. 14,3 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Badanie SW Research przeprowadzono wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 grudnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
Czytaj także:
Źródło: "Rzeczpospolita", PAP