Odprawy dla tymczasowych ministrów? Polacy zabrali głos
Ponad 40 proc. Polaków uważa, że ministrowie tymczasowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego powinni oddać wynagrodzenia i odprawy np. na cele charytatywne - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W poniedziałek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, następnie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. Jeśli nie uzyska większości, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego, w którym to Sejm wybiera premiera. Kandydatem KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy jest szef PO Donald Tusk.
Ministrowie PiS wezmą odprawy? Polacy zabrali głos
Postanowiliśmy zapytać Polaków, czy ministrowie tymczasowego rządu powinni otrzymać pensje oraz odprawy za pracę, gdyby Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania. Z sondażu United Surveys dla WP wynika, że takie rozwiązanie popiera tylko 17,4 proc. ankietowanych.
34,3 proc. respondentów wskazało, że ministrowie wybrani przez Morawieckiego powinni otrzymać wynagrodzenia, ale oddać odprawy np. na cele charytatywne. 42,1 proc. chce, żeby szefowie resortów oddali nie tylko odprawy, ale i wynagrodzenia.
6,2 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, jak powinni zachować się ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego.
Wyborcy nowej koalicji mówią jednym głosem
O kwestię wynagrodzeń i odpraw dla tymczasowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego zapytaliśmy także sympatyków poszczególnych ugrupowań politycznych. 33 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości sądzi, że ministrowie powinni otrzymać oba te świadczenia.
Inaczej prezentują się wyniki badania jeśli chodzi o sympatyków Koalicji Obywatelskiej, wśród których 40 proc. uważa, że szefowie resortów w rządzie Morawieckiego nie powinni otrzymać zarówno odpraw, jak i wynagrodzeń.
Wyraźnie przeciwni wynagrodzeniom i odprawom dla ministrów Prawa i Sprawiedliwości są wyborcy Trzeciej Drogi i Lewicy. Najbardziej podzielone zdania są natomiast wśród zwolenników Konfederacji.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 1-03.12.2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.
Przeczytaj również:
Źródło: WP Wiadomości