"Jak się ma rację". Trzaskowski reaguje na burzę po swojej wypowiedzi

- Zawsze jest tak, że jak się ma rację, to podnosi się larum - stwierdził Rafał Trzaskowski pytany o propozycję zmian w przyznawaniu 800 plus dla Ukraińców. Kandydat na prezydenta chce, aby ze świadczenia mogły korzystać tylko osoby, które pracują i płacą w Polsce podatki.

Rafał Trzaskowski zapytany o zmiany w 800 plus
Rafał Trzaskowski zapytany o zmiany w 800 plus
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Artur Reszko
Justyna Lasota-Krawczyk

- Jeżeli chodzi o świadczenia takie jak 800 plus dla Ukraińców, one się powinny należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą pracować, jeżeli będą mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki - powiedział Trzaskowski podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Puńska w woj. podlaskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polacy o Trzaskowskim i Martyniuku. "Nie wiem, co to za sojusz będzie"

Trzaskowski o swojej propozycji: "mam rację"

O swoją propozycję Rafał Trzaskowski został zapytany przez dziennikarzy w Gołdapi. - Zawsze jest tak, że jak się ma rację, to w tym momencie podnosi się larum. Czym jest głośniej, tym bardziej o to świadczy, że ktoś ma rację. Stąd ta nerwowość - stwierdził kandydat na prezydenta.

- Mówiłem o tym, że w polityce zagranicznej musi rządzić zdrowy rozsądek i interes kraju. Dlatego nie ma żadnej wątpliwości, że nadrzędnym interesem kraju jest wspieranie Ukrainy w walce z Putinem - podkreślił Trzaskowski i zapewnił, że ta pomoc będzie kontynuowana.

Kandydat KO dodał równocześnie, że po latach trwania wojny konieczna jest racjonalizacja działań podjętych wobec Ukraińców. - Cała Unia Europejska przygotowuje się do tego, żeby Ukraińcy wzięli sprawę w swoje ręce. Ci wszyscy, którzy ciężko pracują, mogą liczyć na 800 plus. Ci, którzy nie pracują, niestety, ale powinniśmy wprowadzać tego typu ograniczenia - stwierdził Trzaskowski.

800 plus dla obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł na dziecko, jeśli spełniają określone warunki. Aby otrzymać to świadczenie, muszą przebywać legalnie w Polsce na podstawie jednego z dokumentów, takich jak zezwolenie na pobyt stały, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenie na pobyt czasowy, zgoda na pobyt ze względów humanitarnych, zgoda na pobyt tolerowany, wiza krajowa, ruch bezwizowy, ochrona czasowa, ochrona uzupełniająca lub status uchodźcy. Konieczne jest także posiadanie numeru PESEL.

Osoby ubiegające się o świadczenie muszą być rodzicami lub opiekunami prawnymi dziecka do 18. roku życia, na które składany jest wniosek, a także mieszkać z dzieckiem w Polsce i sprawować nad nim opiekę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie