Trwa ładowanie...
d1dbgqf

Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy aborcyjne. Jest wniosek

119 posłów z PiS, Konfederacji oraz PSL-Kukiz'15, chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z konstytucją obowiązujących przepisów aborcyjnych. Chodzi o tzw. przesłankę eugeniczną. Dopóki Trybunał nie zajmie stanowiska, Sejm nie zmieni przepisów.
Share
Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy aborcyjne. Jest wniosek
Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy aborcyjne. Jest wniosekŹródło: twitter.com, Fot: Bartłomiej Wróblewski
d1dbgqf

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego złożyli posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Piotr Uściński. Politycy podkreślają, że tzw. przesłanka eugeniczna - umożliwiająca aborcję w przypadku podejrzenia upośledzenia płodu lub śmiertelnej choroby - może być niezgodna z konstytucją.

Chodzi o artykuły: 30. - dotyczący godności człowieka, 38. - traktujący o prawie życia, 32. - dyskryminując dzieci chore względem dzieci zdrowych oraz 2. przez to, że przepis nie jest sformułowany dostatecznie precyzyjnie - wyliczał Wróblewski na Twitterze.

Trybunał Konstytucyjny zbada przepisy aborcyjne. Jest wniosek

Poseł PiS podkreślał na prasowym briefingu przed siedzibą TK, że wniosek do jest tożsamy z obywatelskim projektem ustawy, składanym przez środowiska pro-life. Złożenie wniosku formalnie blokuje jednak sejmowe prace nad ustawą.

d1dbgqf

Zobacz też: Koszulka rzeczniczki Lewicy rozzłościła b. posłankę PiS. Włodzimierz Czarzasty reaguje

Podobny wniosek został już złożony w Trybunale pod koniec 2017 roku. Przez niemal dwa lata nie został on rozpatrzony, a po wyborach, zgodnie z wprowadzoną przez PiS zasadą dyskontynuacji, wniosek przepadł. Środowiska pro-life oskarżały Trybunał o obstrukcję i blokowanie procedowania ustawy. Teraz w podobnym tonie wypowiada się Kaja Godek.

Czytaj też: Trybunał Konstytucyjny. Sejm poparł kandydaturę Rafała Wojciechowskiego na sędziego
Episkopat krytykuje TK ws. aborcji. Abp Stanisław Gądecki: zabijane będą setki dzieci

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1dbgqf

Podziel się opinią

Share
d1dbgqf
d1dbgqf
Więcej tematów