PolskaTrybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywanie wniosku ws. noweli prawa o zgromadzeniach

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywanie wniosku ws. noweli prawa o zgromadzeniach

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek prezydenta Andrzeja Dudy o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji Prawa o zgromadzeniach z grudnia 2016 roku. Na salę rozpraw nie wpuszczono telewizyjnych kamer. Rozprawie przewodniczy prezes Julia Przyłębska, a sprawozdawcą jest sędzia Mariusz Muszyński. Trybunał rozpatruje wniosek w pełnym składzie. Bada go 11 sędziów.

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywanie wniosku ws. noweli prawa o zgromadzeniach
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

16.03.2017 | aktual.: 16.03.2017 10:50

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy, sprzeczny z konstytucją jest przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne. Jak wskazano w prezydenckim wniosku, na podstawie jednej decyzji wojewody o wyrażeniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, zgromadzenia te będą mogły się odbywać przez trzy lata. A jeśli w tym samym miejscu i czasie miałoby się odbyć inne zgromadzenie to pierwszeństwo miałoby to odbywające się cyklicznie.

Według prezydenta Andrzeja Dudy nie ma zaś podstaw, aby różnicować sytuację zgromadzeń, stosując kryterium częstotliwości ich przeprowadzania.

Wątpliwości prezydenta budzi też to, że ustawa nie pozwala organizatorowi zgromadzenia zaskarżyć do sądu zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia, jeśli wcześniej organ gminy nie wydał takiego zakazu. Według prezydenta, znaczenie takiego zarządzenia zastępczego nie jest ograniczone jedynie do relacji między wojewodą a gminą, lecz rzutuje na sytuację organizatora zgromadzenia.

W stanowiskach dla Trybunału Konstytucyjnego Prokurator Generalny i Sejm wnieśli o uznanie, że zaskarżone przez prezydenta przepisy są zgodne z konstytucją.
##Spór o sędziów
8 marca trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostało wyłączonych z badania Prawa o zgromadzeniach publicznych. Chodzi o Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika. Wniosek w tej sprawie złożył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, a rozpatrzyli go Henryk Cioch, Grzegorz Jędrejek i Mariusz Muszyński.

Zbigniew Ziobro argumentował, że udział tych sędziów w orzekaniu budzi wątpliwości co do ich bezstronności, a to jest przesłanką umożliwiającą wyłączenie sędziego. Chodzi o wniosek Prokuratora Generalnego kwestionującego wybór w 2010 r. przez Sejm tych trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ten wniosek Zbigniewa Ziobry z 12 stycznia nie został jeszcze rozstrzygnięty przez Trybunał. W postanowieniu TK z 8 marca zaznaczono, że Trybunał nie rozstrzygnął w nim w kwestii ewentualnej zasadności wniosku Ziobry.

W mediach pojawiły się także opinie, że sędzia Trybunału Konstytucyjnego Michał Warciński powinien wyłączyć się z pełnego składu Trybunału, który 16 marca ma badać nowelę Prawa o zgromadzeniach, ponieważ jako szef Biura Analiz Sejmowych opiniował on projekt na etapie prac legislacyjnych .
##Nowe prawo o zgromadzeniach publicznych
W połowie grudnia zeszłego roku parlament uchwalił nowelizację Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. to, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych.

Zobacz także
Komentarze (174)