Trwa ładowanie...

Prezydent Niemiec wpisał się do księgi kondolencyjnej poświęconej Adamowiczowi. "To przestroga"

W Ambasadzie Polski w Berlinie wyłożono księgę kondolencyjną. Kilka słów o zmarłym Pawle Adamowiczu napisał Frank-Walter Steinmeier. Prezydent Niemiec pojawi się na uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku.

Share
Prezydent Niemiec wpisał się do księgi kondolencyjnej poświęconej Adamowiczowi. "To przestroga"Źródło: Twitter
dflnhif

W związku ze śmiercią prezydenta Gdańska, w Ambasadzie Polski w Berlinie została wyłożona księga kondolencyjna. Wizytę tam złożył prezydent Niemiec, który zamieścił wpis ku pamięci Pawła Adamowicza.

"Opłakujemy zaangażowanego zwolennika otwartości na świat oraz demokratycznej, liberalnej Europy. Jesteśmy wdzięczni za jego przyjaźń i siłę przekonań, które przez wiele lat przyczyniały się do porozumienia i pojednania polsko-niemieckiego" - napisał Frank-Walter Steinmeier, cytowany przez tvp.info.

"Jego śmierć musi być dla nas przestrogą przed nienawiścią, przemocą i przypomnieniem o pełnym wzajemnego szacunku obchodzeniem się ze sobą w przypadku sporów. Będzie nam brakowało jego głosu" - dodał. Prezydent Niemiec pojawi się na uroczystościach pogrzebowych w Gdańsku. Wcześniej niemiecka głowa państwa wysłała do żony Adamowicza specjalny list.

Dzień pogrzebu prezydenta Gdańska został ogłoszony przez Andrzeja Dudę żałobą narodową. Potrwa od piątku od godz. 17 do soboty do godz. 19. Msza odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W czwartek od godz. 17. w Europejskim Centrum Solidarności wystawiono trumnę z ciałem Adamowicza. Prezydenta przyszły pożegnać tysiące osób.

Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem przez 27-letniego Stefana W. Napastnik zadał mu kilka ciosów. Mężczyzna cierpiał na schizofrenię paranoidalną. Adamowicz trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą pięć godzin operację. Jego stan był bardzo ciężki. Zmarł w poniedziałek popołudniu.

Zobacz także: Pożegnanie Adamowicza bez Kaczyńskiego. Sawicki: udają żal i skruchę

Źródło: tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dflnhif
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dflnhif
Więcej tematów