Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce. Święta to szczególny czas
Zwyczaje bożonarodzeniowe, dla wielu Polaków są rzeczą oczywistą - ciężko jest bowiem wyobrazić sobie święta bez choinki, opłatka czy wigilijnych potraw. Skąd wywodzą się najpopularniejsze tradycje związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem? Nie wszędzie święta są obchodzone w ten sam sposób.
Wiele z kultywowanych współcześnie tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Obecnie stanowią nie tylko jeden z elementów polskiej kultury, ale są również wiązane z biblijnymi symbolami.
Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce. Wigilia
Wigilia, chociaż nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy, dla Polaków stanowi szczególny dzień, uroczyście rozpoczynający celebrowanie Bożego Narodzenia. 24 grudnia w wielu gospodarstwach kultywowane są te same tradycje. Zgodnie ze zwyczajem, rankiem ubierana jest choinka, a gospodynie przygotowują domy do wieczerzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolacja wigilijna rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki. To symbol Gwiazdy Betlejemskiej, która wyznaczała Trzem Królom drogę do stajenki, w której urodził się Jezus Chrystus. Jeszcze przed rozpoczęciem biesiadowania, domownicy dzielą się opłatkiem, składając sobie życzenia na nadchodzący rok. W niektórych domach odmawia się modlitwę lub czyta jeden z fragmentów Biblii. Z Wigilią związana jest również tradycja pozostawienia pustego miejsca przy stole - to zwyczaj wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich i słowiańskiego święta Szczodrych Godów.
24 grudnia na stołach gości dwanaście tradycyjnych potraw. Dania różnią się w zależności od regionu Polski - najczęściej podczas wieczerzy nie brakuje jednak barszczu z uszkami, karpia i pierogów z kapustą i grzybami. Duże znaczenie ma również sposób degustacji potraw. Zgodnie z tradycją, aby zapewnić sobie dobrobyt w nadchodzącym roku, należy spróbować wszystkich dań, podanych podczas kolacji. Warto pamiętać także o zachowaniu łuski z karpia - aby kolejny rok upłynął bez problemów finansowych. 24 grudnia wiele osób kończy Pasterką. To msza święta odprawiana najczęściej wieczorem lub w godzinach nocnych.
Tradycje bożonarodzeniowe. Wspólne śpiewanie kolęd
Kolejną z tradycji, która jest wciąż kultywowana w Polsce, jest wspólne śpiewanie kolęd. W naszej kulturze jest ich bardzo wiele - najstarsze z pieśni pochodzą ze średniowiecza, a najpopularniejsze, takie jak "Wśród nocnej ciszy" czy "Bóg się rodzi" - z XVII i XVIII wieku. W niektórych regionach domowników odwiedzają kolędnicy, którzy często są przebrani za postacie znane z biblii lub tradycji. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego, kolędy powinno wykonywać się do święta Chrztu Pańskiego - zwyczaj dopuszcza jednak ich śpiewanie aż do Święta Ofiarowania Pańskiego, które przypada 2 lutego.
Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce - wspólnie spędzony czas
Boże Narodzenie należy do najbardziej rodzinnego okresu w roku. Pierwszy i drugi dzień świąt są dniami ustawowo wolnymi od pracy. W tym czasie Polacy odwiedzają swoich bliskich i wspólnie spędzają czas. W niektórych miastach organizowane są żywe szopki, czyli widowiska, które przypominają o okoliczności narodzin Jezusa. 25 i 26 grudnia w kościołach odbywają się świąteczne liturgie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.