Trwa ładowanie...

Boże Narodzenie 2022. Czy za święta pracownikom należy się dodatkowy dzień wolny?

Święta Bożego Narodzenia są dla pracowników ostatnią w roku okazją do dłuższego odpoczynku. W 2022 ich termin dla wielu osób wypada wyjątkowo niekorzystnie - w niedzielę i poniedziałek. Czy za święto przypadające w weekend należy się dodatkowy dzień wolnego w tygodniu? Przepisy wskazują jasno.

Dodatkowe wolne za Boże Narodzenie? W tym roku święta wypadają niekorzystnieDodatkowe wolne za Boże Narodzenie? W tym roku święta wypadają niekorzystnieŹródło: Flickr, fot: Dafne Cholet, (CC BY 2.0)
d3upzv2

W 2022 r. Boże Narodzenie przypada w niedzielę i poniedziałek. Oznacza to, że większość pracowników może liczyć na ostatni w tym roku, długi weekend. Dwa pozostałe dni świąteczne - Wigilia oraz Sylwester mają miejsce w sobotę. Zgodnie z przepisami uchwalonymi 18 stycznia 1951r. , nie są to jednak dni ustawowo wolne od pracy.

Wolne za Boże Narodzenie? Nie w 2022 roku

Kwestię dni wolnych, przysługujących pracownikowi za święto reguluje artykuł 130 par. 2 Kodeksu pracy. "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Zgodnie z jego interpretacją, dodatkowy dzień wolny przysługuje wyłącznie za święto ustawowe, przypadające w sobotę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Urlopy tacierzyńskie. Ojcowie dostaną 9 tygodni wolnego?

W 2022 roku pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada w niedzielę - oznacza to, że za ten dzień pracownikom nie przysługuje dodatkowe wolne. Zwolnienie z wykonywania obowiązków zawodowych nie należy się także za Wigilię, która w tym roku przypada w sobotę. Choć święto to jest powszechnie praktykowane w Polsce, nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

d3upzv2

Wolne za Sylwestra? Rok pożegnamy w sobotę

Sylwester 2022 dla wielu pracowników również wypada wyjątkowo niekorzystnie. Chociaż większość z nas w tym dniu zamierza świętować, niektórzy będą mogli rozpocząć zabawę dopiero po wykonaniu obowiązków służbowych. Ostatni dzień roku nie należy do katalogu świąt ustawowo wolnych - pracownicy, którzy zwyczajowo nie wykonują obowiązków zawodowych w weekend również nie mogą za ten dzień odebrać dodatkowego wolnego.

Zgodnie z Ustawą o dniach wolnych od pracy, w 2023 roku pracownicy mogą liczyć na 13 dni świątecznych. Tylko jeden z nich — Narodowe Święto Niepodległości — przypada w sobotę.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3upzv2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3upzv2
Więcej tematów