Trwa ładowanie...
d3svr8c

Toruńskie muzeum będzie "odczerniać" Polaków. Dostanie na to 70 milionów

Owocem współpracy Fundacji "Lux Veritatis" i ministra Piotra Glińskiego będzie nowe muzeum. Za 70 milionów złotych pokaże nie tylko myśli Jana Pawła II, ale też... historie stosunków polsko-żydowskich. A właściwie Polaków, którzy ratowali Żydów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ministerstwo podpisało umowę z fundacją o. Rydzyka
Ministerstwo podpisało umowę z fundacją o. Rydzyka (East News)
d3svr8c

Piotr Gliński stwierdził, że muzeum wypełni "istotną lukę w naszej ofercie muzealnej". Opowiadać ma o historii Polski, uwzględniając nauki Jana Pawła II, a także o relacjach polsko-żydowskich podczas wojny. Materiały będą pochodzić ze zbiorów Instytutu "Pamięć i Tożsamość". Instytucja ta zbiera historie Polaków, którzy ratowali Żydów.

Ataki na muzeum to antysemityzm

Przewodniczącym rady instytutu jest były poseł PiS Andrzej Jaworski. W rozmowie z WP zapewnia, że muzeum przełamie narracje, która oczernia Polaków. - Nie ma w tej chwili żadnego innego ośrodka, który badałby i realizował informacje na temat kwestii ratowania Żydów przez Polaków - upiera się.

d3svr8c

Ataki na muzeum nazywa zaś antysemityzmem. - Nie spodziewałem się, że jest aż tylu przeciwników powołania tej instytucji - przyznaje. Jego zdaniem podważają oni "potrzebę budowania dobrych relacji polsko-izraelskich". - Jest wiele osób, które są przeciwko pojednaniu - stwierdza.

   MKiDN
(MKiDN, Fot: MKDIN)

Czytaj też: Tadeusz Rydzyk ma nowego sponsora. To miasto, gdzie zaczęła się legenda ojca dyrektora

Instytut "dopełnia obraz"

Instytut "Pamięć i Tożsamość" został powołany przez fundację "Lux Veritatis". Jak czytamy na jego stronie, spośród ponad 26 tys. uhonorowanych medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" 25 proc. stanowią Polacy. Badania instytutu mają ten obraz dopełniać i pokazywać, że "przykładów heroicznych postaw Polaków wobec Narodu Żydowskiego jest wiele więcej."

d3svr8c

Pojawiają się jednak pogłoski, które podają w wątpliwość rzetelność prowadzonych przez instytut badań. Na próżno szukać też nazwisk naukowców, którzy w tej kwestii z nim współpracują.

70 milionów? Mały budżet

Kontrowersje wzbudziła też kwota, którą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekaże na budowę muzeum. Przez dwa lata będzie to łącznie 70 milionów złotych. - To jeden z najniższych budżetów na tego typu placówkę - broni się Jaworski.

   MKiDN
(MKiDN, Fot: MKiDN)

Zapewnia też, że minister nie ingeruje osobiście w treść ekspozycji. - Nie rozmawiałem z ministrem Glińskim od półtora roku - informuje.

d3svr8c

Ministerstwo podkreśla w komunikacie, że oprócz historii stosunków polsko-żydowskich, muzeum będzie prezentować "ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

*Zobacz także: Hanna Suchocka: jedni biją we mnie za konkordat, inni za komisję wenecką *

d3svr8c

Podziel się opinią

Share
d3svr8c
d3svr8c
Więcej tematów