Trwa ładowanie...
dxm068v

Nowa instytucja od Piotra Glińskiego i o. Rydzyka. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II

Toruń - miasto kojarzące się z działalnością ojca Tadeusza Rydzyka - teraz zostało wyróżnione. Właśnie tam powstanie bowiem Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Wszystko dzięki współpracy resortu kultury z uczelnią redemptorysty.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od 2015 roku ministrem kultury i dziedzictwa narodowego jest Piotr Gliński
Od 2015 roku ministrem kultury i dziedzictwa narodowego jest Piotr Gliński (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
dxm068v

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie nie tylko wyjaśnia, jaka będzie rola muzeum, ale też tłumaczy się ze współpracy resortu z uczelnią o. Rydzyka. MKDiN i Fundacja Lux Veritatis umowę podpisali 20 czerwca. Na muzeum resort przeznaczy przekaże 70 mln zł.

"Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata" - informuje ministerstwo. Jak dodaje, placówka będzie też upowszechniać wyniki badań naukowych dotyczące postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Nie zabraknie też relacji świadków z tamtych czasów, które gromadził ośrodek z Torunia.

Jak podkreśla Gliński, otwarcie muzeum to "wypełnienie luki w ofercie muzealnej". Odnosi się też do krytyki współpracy MKiDN z Fundacją Lux Veritatis. "Toruński ośrodek od lat zajmuje się bardzo cenną działalnością edukacyjną i kulturotwórczą docenianą swego czasu m. in. przez Jana Pawła II, który w marcu 1994 r. podkreślał, że 'cenny wkład Radia Maryja w dzieło Nowej Ewangelizacji buduje rodzinę Bogiem silną, wychowuje społeczeństwo, a zwłaszcza młode pokolenie do cywilizacji miłości'".

dxm068v

Zobacz także: Kukiz dramatycznie o powrocie Tuska: Jezu Chryste

W komunikacie o powstaniu muzeum ministerstwo dodało, że "wśród podmiotów, z którymi współprowadzi instytucje dominują samorządy lokalne, zdecydowana większość nie jest politycznie związana z Prawem i Sprawiedliwością".

Dziennikarz Mariusz Gierszewski zwrócił uwagę na Twitterze, że informacja o powstaniu muzeum pojawiła się już wcześniej, wtedy jednak resort ją dementował.

Źródło mkidn.gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxm068v

Podziel się opinią

Share
dxm068v
dxm068v