Trwa ładowanie...
d4gzcn3

Tomasz Grodzki wybrany marszałkiem Senatu X kadencji

Tomasz Grodzki będzie pełnił funkcję marszałka w X kadencji Senatu. Poparło go 51 senatorów, a 48 zagłosowało za kandydaturą Stanisława Karczewskiego. Według informacji WP, od głosu wstrzymała się senator Lidia Staroń. Wybrano również wicemarszałków Senatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu
Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu (senat)
d4gzcn3

Marszałkiem Senatu X kadencji został Tomasz Grodzki. Z kolei na wicemarszałka z ramienia PO wybrano Bogdana Borusewicza. Za jego kandydaturą głosowało 90 polityków. 4 było przeciw, a 5 się wstrzymało. PSL na wicemarszałka wytypowało Michała Kamińskiego. Głosowało za nim 53 senatów, 37 było przeciw, a 10 się wstrzymało.

PiS wystawiło Stanisława Karczewskiego, za którym były 82 osoby. Przeciwko niemu głosowało 3, a 15 się wstrzymało. Gabrielę Morawską-Stanecką z Lewicy poparło 56 polityków, 28 było przeciw, a 15 się wstrzymało. Każdy z kandydatów musiał być wybrany bezwzględną większością, ale nie ustawowej liczby senatorów, tylko głosujących.

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu

Zaraz po wyborze głos zabrał Grodzki. - Szanowne Panie i Panowie senatorowie, to jest zwycięstwo demokracji. To chwila triumfu, ale nie mojego. Wznoszę ten gest, kiedy zwycięstwo zawdzięczaliśmy Solidarności - mówił z rozpostartymi ramionami, pokazując gest wiktorii.

d4gzcn3

Michał Kamiński: Kaczyński byłby lepszym marszałkiem seniorem niż Macierewicz

Nowy marszałek Senatu podkreśla, że przyszedł do polityki jako lekarz. - Przysięga Hipokratesa zobowiązuje mnie do leczenia każdego. Również wobec tego będę doceniał różnorodność naszego narodu. Za nią idzie kreatywność. Jako marszałek Senatu będę dbał, abyśmy strzegli tej siły - zadeklarował.

Tomasz Grodzki przekonywał, że Senat nie będzie pełnił funkcji "hamulcowego" dla Sejmu, w którym większość ma PiS. - Jeśli z Sejmu przyjdą do nas dobre ustawy i państwo uznają, że są odpowiednie, to będziemy ją chwalić. Jeśli będziemy musieli przygotować inicjatywę senacką, przygotujemy ją - zapewniał. - Obiecuję państwu ciężką pracę. W Senacie jest jej aż nadto. Każdemu, kto będzie chciał jakąś inicjatywę przeprowadzić, będę starał się patronować - dodał.

d4gzcn3

Schetyna wbija szpilkę Kaczyńskiemu

Sukces Grodzkiego skomentował szef PO Grzegorz Schetyna. - Dziękuję Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz Włodzimierzowi Czarzastemu, z którymi utworzyliśmy pakt senacki. To zwycięstwo dedykuję wszystkim tym, którzy wierzyli w zwycięstwo. Senat będzie gwarantował uczciwą, rzetelną debatę, a prawo mniejszości będzie w końcu respektowane, a nie tak jak przez ostatnie 4 lata - powiedział. - Ten sukces dedykuję także Jarosławowi Kaczyńskiemu, który w Sejmie mówił, że "opozycja totalna się skończyła". Skończyła się, ale władza totalna - dodał.

Marszałek Senatu zapewniał, że ze strony Koalicji Obywatelskiej nie będzie mowy o rewanżyzmie, a PiS otrzyma funkcję wicemarszałka wyższej izby parlamentu. - Naród domaga się zmiany i tę zmianę mu zapewnimy - powiedział.

d4gzcn3

Kandydatami do objęcia funkcji marszałka Senatu do końca pozostawali Stanisław Karczewski z PiS oraz Tomasz Grodzki z PO. Sytuacja pozostawała otwarta, gdyż siły obozu rządzącego oraz Koalicji Obywatelskiej były bardzo wyrównane. Przypomnijmy, PiS wprowadziło do wyższej izby parlamentu 48 przedstawicieli, KO 43, PSL 3, a SLD 2. W Senacie znalazło się też 4 senatorów niezależnych.

Tomasz Grodzki był wspólnym kandydatem opozycji, natomiast Stanisław Karczewski cieszył się poparciem PiS. Obaj do końca byli przekonani o swoich szansach. - Każdy sportowiec wierzy w swój sukces i każdy polityk musi wierzyć. Ja wierzę - mówił przed głosowaniem Karczewski. - Jestem pełen wiary, bo to zbyt poważna sprawa, żebyśmy sprowadzali to do jakichś personalnych przepychanek czy prób przekupstwa politycznego - przekonywał z kolei Grodzki.

Kariera polityczna Tomasza Grodzkiego

Tomasz Grodzki jest zaangażowany w życie polityczne od 2006 roku, kiedy został radnym w Szczecinie z listy PO. W szczecińskiej radzie zasiadał również przez dwie kolejne kadencje. W 2014 kandydował do Parlamentu Europejskiego, ale nie uzyskał wystarczającego poparcia.

W poprzedniej kadencji Grodzki uzyskał nominację do Senatu. We wrześniu 2019 roku Małgorzata Kidawa-Błońska ogłosiła go kandydatem Koalicji Obywatelskiej na ministra zdrowia po ewentualnej wygranej w wyborach parlamentarnych.

Tomasz Grodzki z wykształcenia jest lekarzem. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gzcn3

Podziel się opinią

Share
d4gzcn3
d4gzcn3
Więcej tematów