"To szaleństwo". Prezydent Chorwacji o czołgach dla Ukrainy
Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni, ponieważ - jego zdaniem - to jedynie przedłuża wojnę z Rosją. - To szaleństwo - oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej. Inny pogląd wyraża chorwacki rząd, który w pełni popiera politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i wspiera Ukrainę.
Prezydent Chorwacji Zoran Milanović powiedział, że jest przeciwny wysyłaniu Ukrainie jakiejkolwiek broni. - To szaleństwo - oświadczył chorwacki przywódca. Zupełnie inną narrację ma jednak chorwacki rząd, który w pełni popiera politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i regularnie udziela wsparcia armii ukraińskiej.
- Jaki jest tego cel? Rozpad Rosji, zmiana tamtejszej władzy? Mówi się nawet o rozczłonkowaniu Rosji. To szaleństwo - oświadczył chorwacki prezydent, komentując plan wysłania Ukrainie czołgów produkcji zachodniej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Scholz znów mówi: nie. "Będzie presja"
Kto płaci cenę za wojnę?
- Od 2014 roku do roku 2022 obserwowaliśmy, jak ktoś stale prowokował Rosję, żeby doszło do wybuchu tej wojny. I wojna wybuchła. Minął rok, a dopiero teraz rozmawiamy o czołgach. Żaden z czołgów amerykańskich nie trafi na Ukrainę w ciągu najbliższego roku, a wyślemy tam wszystkie czołgi niemieckie. Kto płaci cenę za wojnę? Europa, USA płacą najmniej - ocenił Milanović cytowany w poniedziałek przez portal index.hr.
Prezydent Chorwacji dodał, że "Ukraińcy patologicznie nienawidzą Rosjan". - Nawet Chorwaci nie nienawidzili Serbów tak, jak tam nienawidzi się Rosjan - stwierdził. Milanović odniósł się również do stanu chorwackich magazynów broni, mówiąc, że jest on "żenujący, na poziomie II wojny światowej".
- My w ogóle nie mamy wozów opancerzonych, dopiero teraz rozpoczęli jakieś zakupy, ale efekty zobaczymy za ponad dwa lata - dodał. - Kto za to odpowiada? Rząd. Premier Chorwacji Andrej Plenković - wskazał prezydent.
Rząd Chorwacji pomaga Ukrainie
Chorwacki rząd konsekwentnie popiera politykę Unii Europejskiej wobec Rosji i podobnie jak zdecydowana większość obywateli wspiera Ukraińców, którzy uciekli do Chorwacji od czasu rosyjskiego ataku na Ukrainę.
Jest też spora grupa Chorwatów, który ruszyli na front i walczą po stronie atakowanych Ukraińców. W pierwszej połowie 2022 roku prywatne stacje telewizyjne wyemitowały wywiady z kilkudziesięcioma osobami, które wstąpiły do ukraińskich sił zbrojnych lub były w drodze do Ukrainy, aby to uczynić. Nieoficjalnie - jak podaje "Deutsche Welle" - mówiło się o 70-80 ukraińskich bojownikach z obywatelstwem chorwackim.
Czytaj też:
Źródło: PAP/WP/DW
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski