To się wydarzyło, gdy spałeś. Wrze na Bliskim Wschodzie. Potężny wybuch
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Strefa Gazy - atak
oprac. Karina Strzelińska
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- W poniedziałek nad ranem w Strefie Gazy doszło do ataku powietrznego Izraela na podziemny obiekt, w którym Hamas produkował rakiety wykorzystywane m.in. do ostrzału Izraela - informuje Reuters. Na chwilę obecną nie ma informacji o ofiarach. Według doniesień medialnych, jest to odpowiedź władz w Tel Awiwie na weekendowe ostrzelanie państwa przez Hamas.
- "Korea Północna, zgodnie z "nową sytuacją" i linią partyjną, zmieniła misje strategiczne i taktyczne swoich jednostek, a także rozbudowała i zreorganizowała swoje wojska" - informuje północnokoreańska państwowa agencja KCNA. Pjongjang postanowił też zmienić chorągwie wojskowe - nowe zademonstrowano podczas defilady z okazji 75. rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej.
- Według doniesień Reuters, liczba ofiar śmiertelnych zeszłotygodniowego trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii wzrosła do 33 tys. osób. Na miejscu wciąż pracują służby poszukiwawczo-ratunkowe.
- Amerykańskie myśliwce wojskowe F-16 zestrzeliły niezidentyfikowany obiekt latający nad jeziorem Huron w pobliżu granicy amerykańsko-kanadyjskiej - poinformował Pentagon. Waszyngton wskazał, że mógł on służyć celom szpiegowskim. To czwarty taki incydent nad Ameryką Północną w ciągu ostatniego tygodnia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- W ciągu ostatnich pięciu lat Rosja dostarczyła Indiom broń za około 13 mld dolarów. New Delhi złożyło w Moskwie zamówienia na broń i sprzęt wojskowy o wartości przekraczającej 10 mld dolarów - poinformowały rosyjskie agencje informacyjne. Indie nie potępiły dotychczas brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie i nie nałożyły sankcji na agresora. Premier Narendra Modi wzywa do dialogu i dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. - Pomimo bezprecedensowej presji na Indie ze strony krajów zachodnich, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, w związku z rosyjską operacją specjalną w Ukrainie (w ten sposób w Rosji określana jest wojna w Ukrainie - przyp. red.) pozostają one nadal jednym z głównych partnerów Rosji w dziedzinie współpracy wojskowo-technicznej - wskazał Dmitrij Szugajew, dyrektor rosyjskiej Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej cytowany przez agencję Interfax.