Korea Północna w kleszczach. Ogłosili, co zrobią Kimowi. Działo się, gdy spałeś
Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych.
Kim Dzong Un
oprac. Karina Strzelińska
22.12.2022 | aktual.: 22.12.2022 09:36
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ
- Reuters podaje, że seryjny morderca Charles Sobhraj, skazany na dożywocie w Nepalu, został zwolniony z więzienia. W latach 70. Francuz prawdopodobnie zabił co najmniej 20 osób w Afganistanie, Indiach, Tajlandii, Turcji, Nepalu, Iranie i Hongkongu. Sąd argumentował swoją decyzję jego złym stanem zdrowia, dobrym sprawowaniem i odbyciem większości kary. Sobhraj odsiadywał dwa wyroki dożywocia (w Nepalu to 20 lat - przyp. red). Netflix nakręcił serial pt. "Wąż", który opowiada jego historię.
- W czwartek południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało, że Seul i Waszyngton rozważają zorganizowanie w 2023 roku pierwszych od sześciu lat ćwiczeń ogniowych na dużą skalę w związku z rosnącym zagrożeniem militarnym ze strony Korei Północnej. W przyszłym roku USA i Korea Południowa będą obchodzić 70. rocznicę sojuszu. - Z okazji tej okazji analizujemy różne opcje zademonstrowania obecności naszego wojska i zdolności sojuszu do odstraszania Korei Północnej - mówi Jeon Ha-gyu, rzecznik ministerstwa obrony Seulu, jak podaje Reuters.
- - Wasze pieniądze to nie dobroczynność. To inwestycja w globalne bezpieczeństwo i demokrację - powiedział ukraiński prezydent w swoim oficjalnym przemówieniu przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu, jak podaje Reuters. Administracja Bidena poinformowała o zatwierdzeniu kolejnych pakietów wsparcia Ukrainy o wartości aż 1,85 mld dol. To pierwsza wizyta zagraniczna Wołodymyra Zełenskiego od czasu rozpoczęcia brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie.
- Według doniesień Reuters w czwartek ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało, że w przeciągu ostatnich 24 godzin aż 39 chińskich samolotów wojskowych naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej kraju. W odpowiedzi Tajpej poderwał swoje odrzutowce bojowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jak podaje agencja Associated Press, Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła pierwszą w historii rezolucję ws. Birmy. Organizacja domaga się natychmiastowego zaprzestania przemocy w kraju Azji Południowo-Wschodniej, a dowódców wojskowych wezwano do uwolnienia wszystkich "arbitralnie przetrzymywanych" więźniów, a w tym obalonej Aung San Suu Kyi i przywrócenia w kraju instytucji demokratycznych.