Trwa ładowanie...

To początek destrukcji. Ekspert wskazuje, jaki będzie kolejny cel Rosji

Nie milkną echa zamachu Rosji, w wyniku którego wysadzona została zapora na Dnieprze w rejonie Nowej Kachowki. Zdaniem fińskiego eksperta w dziedzinie międzynarodowego zarządzania kryzysowego, to dopiero początek destrukcyjnych działań Moskwy.

Rosjanie wysadzili zaporę w Nowej KachowceRosjanie wysadzili zaporę w Nowej KachowceŹródło: East News, PAP, fot: Gavril Grigorov, Planet Lab
d2n8x75
d2n8x75

Skala zniszczeń po wysadzeniu zapory elektrowni w Nowej Kachowce na Dnieprze w obwodzie chersońskim jest ogromna. Pod wodą znalazło się ponad 20 miejscowości po obu stronach rzeki. Miejscowa ludność i zwierzęta mierzą się z ogromną powodzią, co dobitnie widać na nagraniach umieszczonych w internecie.

Tylko według szacunków Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), do wtorkowego popołudnia z rejonu zachodniego brzegu Dniepru ewakuowano ponad 1,3 tys. osób. Zalanych i podtopionych zostało tam niemal 300 domów.

d2n8x75

Zdaniem fińskiego eksperta w dziedzinie międzynarodowego zarządzania kryzysowego, dr. nauk politycznych Timo Hellenberga, to dopiero początek destrukcyjnych działań rosyjskich wojsk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksplozja zapory w Nowej Kachowce. Nagrania po ataku Rosjan

Zapora w Kijowie następnym celem?

Niszcząc zaporę elektrowni wodnej w Nowej Kachowce, Rosja dała wyraźny sygnał, że jest gotowa zrobić wszystko, by osiągnąć swoje cele na Ukrainie - ocenia dr Timo Hellenberg.

d2n8x75

Zdaniem fińskiego eksperta nie był to przypadkowy atak w akcie desperacji, a celowe i świadome zagranie Moskwy. Jak mówi w rozmowie z helsińskim "Iltalehti", kolejne tego typu sabotaże są bardzo realne. Hellenberg - który w 2012 roku był członkiem grupy roboczej Narodowego Instytutu Strategii Ukrainy, kiedy to prowadzone były ćwiczenia na wypadek zamachu na zaporę w Kijowie - uważa, że to właśnie ona może stać się następnym celem.

- Gdy zapora pęknie, dojdzie do całkowitej katastrofy w obwodzie kijowskim, zwłaszcza w południowych dzielnicach. Połowa miasta, w tym lotnisko, znajdą się pod wodą - mówi dr nauk politycznych.

d2n8x75

Według Hellenberga od dawna wiadomo, że zapory są jedną z większych słabości Ukrainy, dlatego teraz ryzyko sabotażu w Kijowie jest wyższe niż kiedykolwiek.

- Kiedy w 2013 roku przeprowadziliśmy ocenę ryzyka na zaporze w Kijowie, odwiedziliśmy to miejsce i stwierdziliśmy, że w tamtym czasie nie istniał żaden systematyczny monitoring - dodaje fiński ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2n8x75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2n8x75
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj