Trwa ładowanie...

Dramatyczna relacja Zełenskiego. "Z dachów widzą przepływające ciała" [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Środa to 469. dzień rosyjskiej inwazji. O dramacie ludzi i zwierząt na lewym brzegu Dniepru, na terenach okupowanych przez Rosjan, opowiada w rozmowie z serwisem Politico prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. - Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie - relacjonuje. Twierdzi, że niesienie pomocy tym ludziom jest bardzo trudne. - Kiedy nasze siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka - mówi Zełenski. Ma także żal do międzynarodowych organizacji humanitarnych, że nie przyszły z pomocą powodzianom. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Słowa Zełenskiego łamią serce. "Z dachów widzą przepływające ciała"Słowa Zełenskiego łamią serce. "Z dachów widzą przepływające ciała"Źródło: East News, Telegram (screen), fot: AFP, Konstantin i Wlada Liberow, LOUISE DELMOTTE
d49bcvv
d49bcvv

Minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu ogłosił, że najeźdźcy zniszczyli niemieckie Leopardy. W sieci pojawił się film, na którym udokumentowano rzekomy "sukces" Rosjan. Okazało się jednak, że czołg, o którym mówił  Szojgu, to w rzeczywistości maszyna rolnicza - opryskiwacz samojezdny John Deere 4830. 

Trwa łączenie
21:46, 07.06.2023

Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, zapowiedział wysłanie w ciągu "najbliższych godzin" pomocy dla Ukrainy po zniszczeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Pałac Elizejski poinformował, że centrum kryzysowe MSZ Francji wyśle szybko pierwszą transzę pomocy w postaci 10 ton leków, materiałów higienicznych i środków uzdatniania wody.

"Francja potępia ten odrażający akt" - napisał na Twitterze Macron, odnosząc się do zniszczenia zapory.

21:38, 07.06.2023

W Ukrainie znów zawyły syreny. Alarm powietrzny ogloszono w obwodach donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, charkowskim, połtawskim i sumskim.

21:27, 07.06.2023

- Najeźdźcy znęcają się nad ludźmi. (Mieszkańcy miasta) gromadzą się w szpitalu w centrum Oleszek, jest tam już ponad 300 osób. Ludzie szukają schronienia - suchego miejsca, dachu nad głową, byle tylko jakoś przeżyć - relacjonował samorządowiec.

Jak dodał, w mieście występują coraz większe problemy z dostępem do wody pitnej i elektryczności. W związku z zanieczyszczeniem źródeł wody, głównie ujęć głębinowych, nie można też wykluczyć rozwoju chorób zakaźnych.

21:26, 07.06.2023

Zalane tereny na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru znajdują się pod kontrolą najeźdźców. Okupanci nie udzielają pomocy Ukraińcom na zajętych obszarach i nie ewakuują ludności z zatopionych wsi i miasteczek. W ocenie sztabu generalnego ukraińskiej armii dochodzi tam wręcz do aktów przemocy wobec poszkodowanych cywilów.

W okupowanej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim Rosjanie przejmują siłą piętrowe domy cywilów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, wyrzuciwszy stamtąd wcześniej prawowitych właścicieli. Na dachach tych budynków rozmieszczane są stanowiska ogniowe. W miejscowości Kozaczi Łaheri wróg blokuje ludziom możliwość samodzielnej ewakuacji - przekazał sztab w wieczornym komunikacie na Facebooku.

Ryszczuk potwierdził te doniesienia, informując, że podobnie wygląda sytuacja w miejscowościach w pobliżu Oleszek. Do dramatycznych scen dochodzi również w samych Oleszkach.

21:14, 07.06.2023

W okupowanym przez Rosję mieście Oleszki w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, są już trzy pierwsze ofiary śmiertelne powodzi wywołanej zniszczeniem przez wroga zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiadomił w środę na antenie ukraińskich kanałów telewizyjnych Suspilne i Espreso lojalny wobec Kijowa mer Oleszek Jewhen Ryszczuk.

- Mamy jedną ofiarę śmiertelną. Teraz do szpitala przywieźli dwie kolejne. Myślę jednak, że będzie ich znacznie więcej. Wiele osób jest przykutych do łóżek, są przypadki ludzi pozbawionych nóg. Jak taki człowiek może wydostać się na dach? - przyznał Ryszczuk.

20:51, 07.06.2023

W czasie lipcowego szczytu NATO w Wilnie zostanie wywieszonych 33 tys. flag Ukrainy – poinformowały w środę władze litewskiej stolicy. Liczba jest symboliczna - Ukraina może stać się 33. członkiem NATO - tłumaczy wileński magistrat.

"Aktywnie wspieramy Ukrainę od początku wojny. Chcemy, aby nasze wsparcie było widoczne też na szczycie NATO" - czytamy w oświadczeniu mera Wilna Valdasa Benkunskasa.

Mer podkreślił, że celem akcji będzie "zwrócenia jeszcze większej uwagi całego świata na sytuację na Ukrainie i wyrażane przez nią pragnienie wstąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego".

20:30, 07.06.2023

Jak przypomniał, zaopatrzenie w wodę anektowanego przez Rosję Krymu częściowo zależy od zniszczonej tamy. - Niemniej jednak w obecnej sytuacji, gdy prawdopodobna jest ofensywa ze strony Ukrainy, rosyjskie wojsko najwyraźniej podjęło "diaboliczną decyzję" o zniszczeniu tej tamy, aby uniemożliwić Ukraińcom atak na południu”- zauważył.

- To także bardzo mocna wskazówka, że ofensywa faktycznie przechodzi z fazy przygotowawczej do fazy decyzyjnej - dodał Reisner, podkreślając, że "zalany teren nie jest już dostępny dla działań ukraińskich sił zbrojnych”. 

20:29, 07.06.2023

Wiele argumentów przemawia za tym, że to rosyjscy okupanci wysadzili tamę w Nowej Kachowce - przekonywał w rozmowie z w niemieckiej telewizji ZDF ekspert wojskowy, pułkownik austriackich sił zbrojnych Markus Reisner. Celem tego "diabelskiego planu" jest utrudnienie zapowiadanej ukraińskiej ofensywy - podkreślił wojskowy.

Jak zauważył Reisner, do katastrofy tamy mogły doprowadzić trzy scenariusze: pierwszy to celowe zniszczenie przez stronę rosyjską, a drugi - to ukierunkowany ostrzał wojsk ukraińskich. Trzeci scenariusz to zawalenie się tamy na skutek uszkodzeń z ostatnich miesięcy.

- Z punktu widzenia aktualnej wiedzy wygląda na to, że najprawdopodobniej strona rosyjska wysadziła tamę w powietrze - ocenił pułkownik. - Niszcząc tamę, rosyjskie wojsko mogło próbować uniemożliwić Ukrainie militarne wykorzystanie obszaru na południe od Chersonia - zaznaczył Reisner.

20:28, 07.06.2023

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem obecną sytuację w obwodzie chersońskim po zawaleniu się tamy Nowa Kachowka. W tweecie Zełenski poinformowal, że rozmawiali przez telefon w środę o "ekologicznych i humanitarnych konsekwencjach rosyjskiego aktu terroryzmu i nakreślili pilne potrzeby Ukrainy w celu wyeliminowania skutków katastrofy”.

"Rozmawialiśmy o możliwości wykorzystania międzynarodowych mechanizmów do zbadania jej przyczyn” - dodał Zełenski.

20:17, 07.06.2023

Parlament wezwał estoński rząd i prezydenta do poruszania tej kwestii na wszystkich spotkaniach z przedstawicielami władz innych państw, we wszystkich organizacjach międzynarodowych, których Republika Estońska jest członkiem, jak również na wszystkich forach międzynarodowych, w których uczestniczy. Do władz zaapelowano też o zacieśnienie współpracy z rządem Ukrainy w sprawie badania zbrodni agresji i postawieniu przestępców przed wymiarem sprawiedliwości.

"Riigikogu wzywa rządy i parlamenty narodowe na całym świecie, zwłaszcza sojuszników Estonii, do aktywnego wspierania powołania specjalnego międzynarodowego trybunału pod auspicjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ" - napisano w projekcie.

20:17, 07.06.2023

Zgodnie z dokumentem, zbrodnia agresji ze swej istoty jest zbrodnią popełnioną przez kierownictwo państwa. "Bez procesu sprawców zbrodni agresji nie będzie możliwe osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju zarówno na Ukrainie, jak i w całej Europie" – wskazali autorzy.

Podkreślili, że powołany pod auspicjami Zgromadzenia Ogólnego ONZ specjalny międzynarodowy trybunał ds. zbrodni agresji ma ścigać kierownictwo Federacji Rosyjskiej. Starania te określono jako priorytet polityki zagranicznej Estonii.

20:16, 07.06.2023

Eerik-Niiles Kross, członek komisji spraw zagranicznych parlamentu Estonii, złożył w środę w imieniu 94 posłów projekt oświadczenia, w którym wezwano do powołania specjalnego trybunału międzynarodowego ds. rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Starania dotyczące utworzenia trybunału nazwano "priorytetem estońskiej polityki zagranicznej" - podała agencja BNS.

Projekt wzywa do indywidualnego pociągnięcia do odpowiedzialności osób zaangażowanych w planowanie, przygotowanie, rozpoczęcie i popełnienie zbrodni agresji przeciwko Ukrainie oraz do powołania w tym celu specjalnego trybunału międzynarodowego pod auspicjami ONZ.

"Obowiązkiem świata jest pociągnięcie do odpowiedzialności osób zaangażowanych w planowanie, przygotowywanie, inicjowanie lub popełnianie zbrodni agresji na Ukrainę, a także sprawców ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych" - zaznaczyli posłowie.

19:53, 07.06.2023

Woda zalewa kolejne rejony po wysadzeniu zapory w Nowej Kachowce. W sieci publikowane są dramatyczne zdjęcia z ewakuacji. Ratownicy i ochotnicy docierają do najbardziej dotkniętych zalaniem miejsc. Na pomoc czekają nie tylko zrozpaczeni mieszkańcy, ale także zwierzęta. 

19:41, 07.06.2023

Zełenski w rozmowie z Politico skrytkował też międzynarodowe organizacje humanitarne, które jak stwierdzil "zaginęły w akcji".  - Nie ma ich - powiedział. Zapewnił, że Ukraina apelowała o pomoc, ale "nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi". - Jestem zszokowany - stwierdzil prezydent Ukrainy.

19:35, 07.06.2023

O tragicznej sytuacji ludzi na lewym brzegu Dniepru mówi w rozmowie z serwisem Politico prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.  - Ludzie, zwierzęta zginęły - powiedział opowiada. - Z dachów zalanych domów ludzie widzą przepływające ciała. Widać to też po drugiej stronie. Bardzo trudno jest wydostać ludzi z okupowanej części obwodu chersońskiego. Kiedy nasze siły próbują ich wydostać, okupanci strzelają do ratowników z daleka - relacjonuje Zełenski.


19:28, 07.06.2023

Premier Denys Szmyhal wezwał międzynarodowe organizacje humanitarne do podjęcia ewakuacji ludności z zalanych, okupowanych terytoriów obwodu chersońskiego. Premier podkreślił, że w wyniku tego strasznego ataku terrorystycznego zalanych zostało dziesiątki osiedli. Władze ukraińskie zorganizowały ewakuację z kontrolowanego terytorium obwodu chersońskiego.  "Jednak na lewym brzegu, pod czasową okupacją, ludzie pozostawieni są sami sobie przez Rosjan. Setki domów dosłownie zniknęło pod wodą. Ludzie są zmuszeni do opuszczenia swoich domów własnymi siłami, a ci, którzy nie są w stanie, znaleźli się w pułapce żywiołów. Międzynarodowe organizacje humanitarne muszą natychmiast interweniować. Wzywamy do ewakuacji ludności z terenów obwodu chersońskiego okupowanych przez Rosjan" - napisał premier, podkreślając, że skazani przez okupantów na śmierć muszą uratować się.  

19:20, 07.06.2023

W Hołej Prystani agresorzy nie tylko wyrzucają mieszkańców z domów, by samemu schronić się w nich przed powodzią, ale też rozmieszczają na dachach tych budynków stanowiska ogniowe. W Kozaczych Łaherach cywile, którzy nie doczekali się od okupacyjnej administracji żadnej pomocy, próbowali ratować się na własną rękę. Jednak rosyjscy żołnierze, znajdujący się pod wpływem alkoholu, zablokowali wszystkie możliwe drogi wyjazdowe z miejscowości i zabronili ewakuacji - czytamy w wieczornym komunikacie sztabu generalnego opublikowanym na Facebooku.  

"Rosja nie przejmuje się problemami ludności z okupowanych terytoriów. To (kraj) zdolny do wszelkich zbrodni i zniszczeń na wielką skalę" - podkreśliło ukraińskie dowództwo. 

19:14, 07.06.2023

W okupowanej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, Rosjanie przejmują siłą piętrowe domy cywilów, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, wyrzuciwszy stamtąd wcześniej prawowitych właścicieli; w miejscowości Kozaczi Łaheri wróg blokuje ludziom możliwość samodzielnej ewakuacji - zaalarmował w środę sztab generalny ukraińskiej armii.

Pod kontrolą najeźdźców znajduje się duża część obszarów zalanych na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce. Okupanci nie udzielają pomocy Ukraińcom na zajętych terenach i nie ewakuują ludności z zatopionych wsi i miasteczek. W ocenie sztabu dochodzi tam wręcz do aktów przemocy wobec poszkodowanych cywilów.

19:08, 07.06.2023

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował w środę, że przed lipcowym szczytem NATO odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Biorąc wszystko pod uwagę, sensowne jest, aby członkowie Sojuszu podjęli zdecydowany krok w kierunku członkostwa Ukrainy. Nie zabiegamy o obecnośc wojsk NATO, aby zakończyć tę wojnę. Szukamy najlepszej gwarancji uniknięcia przyszłych wojen" - napisał na swoim profilu na Twitterze Dmytro Kułeba.

19:05, 07.06.2023

Międzynarodowa organizacja humanitarna CARE ostrzegła, że katastrofa tamy w Nowej Kachowce może nieść wiele zagrożeń. Jednym z nich są miny przeciwpiechotne. "Obszar, na którym znajdowała się zapora, jest pełen min przeciwpiechotnych, które teraz unoszą się w wodzie i stanowią ogromne zagrożenie” - powiedział w oświadczeniu dyrektor krajowy CARE Ukraine Fabrice Martin.

18:45, 07.06.2023

Ukraińscy urzędnicy obwiniają rosyjski ostrzał za zniszczenia. Ołeh Syniehubow, szef administracji wojskowej obwodu charkowskiego, po raz pierwszy poinformował o zniszczeniach spowodowanych ostrzałem w poniedziałek, a we wtorek rurociąg został ponownie uszkodzony. "Wczoraj około godziny 17:45 nieprzyjaciel ponownie ostrzeliwał rurociąg amoniaku w rejonie kupiańskim. Na terenie przepompowni w pobliżu wsi Masiutiwka zarejestrowano łącznie 6 ataków. Na chwilę obecną wyniki pomiarów wskazują, że na osiedlach obwodu kupiańskiego w powietrzu nie ma amoniaku” - napisał w środę w Telegramie.

18:42, 07.06.2023

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało w środę oświadczenie, w którym oskarża Ukrainę o wysadzenie rurociągu z amoniakiem w obwodzie charkowskim. "5 czerwca około godziny 21.00 czasu moskiewskiego w rejonie wsi Masiutiwka w obwodzie charkowskim ukraińska grupa sabotażowo-rozpoznawcza wysadziła rurociąg amoniaku Togliatti-Odesa” – poinformowało Ministerstwo Obrony. "W wyniku tego aktu terrorystycznego są ofiary wśród ludności cywilnej. Otrzymali niezbędną opiekę medyczną” - czytamy w oświadczeniu. W sieciach pojawił się także film, który ma wskazywać na rzekomy wyciek amoniaku z rurociągu.


18:37, 07.06.2023

Trudna sytuacja panuje też w rejonie (powiecie) basztańskim sąsiedniego obwodu mikołajowskiego. Zalanych zostało tam 12 miejscowości, ewakuowano 166 osób - poinformował Kłymenko.

Szef MSW podkreślił, że w najgorszym położeniu znaleźli się mieszkańcy terenów okupowanych w lewobrzeżnej (wschodniej) części Chersońszczyzny.

"Rosjanie w ogóle nie ewakuują tych ludzi, pozostawili ich na pastwę losu. Zwróciliśmy się (w tej sprawie) do organizacji międzynarodowych. Wypracowujemy też plan działania, dzięki któremu moglibyśmy w maksymalnym możliwym stopniu pomóc naszym obywatelom (z okupowanych ziem) ratować życie i zdrowie" - zapewnił Kłymenko.

18:37, 07.06.2023

W wyniku wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory w Nowej Kachowce zalanych zostało 30 miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; 20 spośród nich znajduje się na zachodnim brzegu rzeki, kontrolowanym przez władze w Kijowie, a reszta na terenach okupowanych - oznajmił w środę ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.

Z obszarów, które kontrolujemy ewakuowaliśmy dotychczas 1894 osoby. Akcja ratunkowa jest kontynuowana. W tych operacjach uczestniczą funkcjonariusze i pracownicy MSW oraz innych struktur państwowych, a także wolontariusze - powiadomił minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

18:20, 07.06.2023

Na skutek wysadzenia tamy od wtorku utonęło wiele zwierząt domowych (psy, koty) i gospodarskich (krowy, świnie). W okupowanej Nowej Kachowce zalany został ogród zoologiczny; zginęły niemal wszystkie zwierzęta, uratowały się tylko kaczki i łabędzie. 

18:20, 07.06.2023

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało film, na którym widać tysiące ryb, wyrzuconych na brzeg w miejscowości Marianske w obwodzie dniepropietrowskim, prawdopodobnie na skutek odpływu wody oraz/lub z powodu zatrucia rzeki szkodliwymi substancjami. W środę informowano o setkach ton mazutu, które dostały się do Dniepru. W komentarzu napisano, że jest to efekt "katastrofy wywołanej przez człowieka".

"Zniszczeniu uległy trzy rezerwaty przyrody z unikatowymi gatunkami roślin i zwierząt z listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)" - powiadomiły ukraińskie media.

18:20, 07.06.2023

Konsekwencją wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce i odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego będzie wyginięcie większości żywych organizmów w tym akwenie; szczególnie zagrożone są liczne gatunki ryb i ptaków - ostrzegli w środę ekolodzy z Ukraińskiej Grupy Ochrony Przyrody (UNCG).

Zbrodnia wojenna dokonana przez Rosjan doprowadzi do katastrofalnych skutków dla środowiska naturalnego na obszarze ponad 5 tys. km kwadratowych. Wody Zbiornika Kachowskiego były dotąd miejscem bytowania co najmniej 43 gatunków ryb. Zniknie stamtąd również wiele gatunków ptaków, a także bezkręgowców, służących rybom i ptakom za źródło pożywienia - powiadomiła UNCG. Wnioski z raportu tej organizacji przytoczył portal Ukrainska Prawda.

Kolonie lęgowe ptaków będą mogły odbudować się w okresie od 3 do 7 lat. W przypadku zasobów ryb potrwa to co najmniej 7-10 lat - prognozują ekolodzy.

Źródło: pravda.com.ua, 24.tv.ua, unian.ua, ukrinform.ua, PAP, CNN, reuters.com, tass.ru, ria.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d49bcvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d49bcvv
Więcej tematów