To już pewne. Będzie nowe ministerstwo
Z początkiem przyszłego roku Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie podzielone na dwa resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a od 13 grudnia do nazwy Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej doszedł człon "Praca".
17.12.2023 | aktual.: 17.12.2023 16:13
W Dzienniku Ustaw opublikowano trzy rozporządzenia Rady Ministrów: w sprawie utworzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, w sprawie utworzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz w sprawie utworzenia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Nowe ministerstwo
Na mocy rozporządzeń w miejsce dotychczasowego Ministerstwa Edukacji i Nauki tworzone są dwa resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmiana ta wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.
W ostatnich latach edukacja i nauka były połączone w jednym resorcie na czele którego stał Przemysław Czarnek. W pierwszych latach rządów były jednak rozdzielone: za edukację początkowo odpowiadała Anna Zalewska, a za naukę i szkolnictwo wyższe Jarosław Gowin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po wyborze Donalda Tuska na premiera ministrą edukacji została Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej, a ministrem nauki Dariusz Wieczorek z Lewicy.
Zmieniona zostaje także nazwa dotychczasowego Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ta zmiana weszła w życie z dniem ogłoszenia W Dzienniku Ustaw, ale obowiązuje od 13 grudnia 2023 r.
Powrotu pracy do ministerstwa zajmującego się polityką społeczną chciała nowa szefowa resortu - Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z nowej Lewicy. W czasie rządów PiS obszar pracy leżał w kompetencjach Ministerstwa Rozwoju.