Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek 2020. Kiedy ostatki 2020 i święto łasuchów?

Już w lutym odbędzie się tłusty czwartek. Ulubiony dzień łasuchów rozpocznie również ostatki. Po hucznym świętowaniu zakończenia karnawału posypiemy głowy popiołem podczas Środy Popielcowej i rozpoczniemy Wielki Post.

Share
Tłusty czwartek 2020. Kiedy ostatki 2020 i święto łasuchów?
Źródło: iStock.com
d11cqb0

Kiedy tłusty czwartek 2020?

Zgodnie z tradycją tłusty czwartek przypada zawsze w ostatni czwartek poprzedzający Środę Popielcową. W 2020 głowy posypiemy popoiłem 26 lutego, a pączkami będziemy się zajadać 20 lutego.

Tłusty czwartek oznacza również rozpoczęcie ostatków. W 2020 roku ostatnie dni karnawału przypadają na 20-25 lutego. W tych dniach na całym świecie będą odbywały się huczne zabawy, parady oraz ostatnie imprezy karnawału.

d11cqb0

Tłusty czwartek 2020. Skąd wzięła się ta tradycja?

Tłusty czwartek wywodzi się pewnie ze Starożytnego Rzymu, jednak znacznie powszechniejszy był w średniowieczu. To właśnie w wiekach średnich doszukuje się genezy współczesnego święta łakomczuchów.

W średniowieczu tuż przed rozpoczęciem Wielkiego Postu trzeba było opróżnić spiżarnie z cukru i owoców, po to, żeby nie zmarnowały się podczas okresu postnego. W ostatnich dniach karnawału stoły na dworach były suto zastawiane, a szlachta wyjadała wszelkie zapasy.

Również w średniowieczu pojawiły się pierwsze pączki. Jednak ówczesne specjały nie przypominały dzisiejszych słodkich bułek. Pierwsze pączki robiono z ciasta chlebowego, nadziewano słoniną i smażono.

d11cqb0

Pączki podobne do współczesnych pojawiły się dopiero w XVI wieku. Wówczas bułki zaczęto nadziewać m.in. migdałami. Jednak nie każda porcja zawierała słodką niespodziankę. Ten, kto znalazł migdał w swoim pączku, miał mieć szczęście przez najbliższy rok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda miał problem z wysłowieniem się. Co na to politycy?

d11cqb0

Podziel się opinią

Share
d11cqb0
d11cqb0
Więcej tematów