Trwa ładowanie...

Tłusty czwartek już jutro. Jaka jest historia tego zwyczaju? W jaki sposób święto trafiło do Polski?

Już jutro będziemy obchodzić tłusty czwartek. Tego dnia dozwolone będzie nieco więcej słodyczy niż zazwyczaj. Piekarnie i cukiernie szykują dla nas wiele słodkości z tej okazji. Warto sprawdzić historię tego zwyczaju oraz jak trafił on do Polski.

Share
Tłusty czwartek już jutro. Jaka jest historia tego zwyczaju? W jaki sposób święto trafiło do Polski?Źródło: iStock.com
d2mmhux

Tłusty czwartek — data święta

Tłusty czwartek w 2019 roku przypada bardzo późno (28 lutego). W poprzednich latach wypadał dużo wcześniej, np. na początku miesiąca.

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału oraz jest ostatnim czwartkiem przed Środą Popielcową. Daty tych świąt są ruchome.

Tłusty czwartek — historia święta

Tłusty czwartek wywodzi się jeszcze z czasów pogańskich. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Funkcjonował też pod nazwą zapusty. Tego dnia podczas uczty dominowały tłuste potrawy, szczególnie mięsne, piło się również bardzo dużo wina i wódki. Dodatkowo na stołach były pączki nadziewane słoniną lub boczkiem.

d2mmhux

W Polsce tradycja tłustego czwartku na słodko rozpoczęła się w XVI wieku. Wówczas pączki były nieco inne — w środku miały ukryty orzeszek lub migdał. Osoba, która trafiła na takiego pączka, miała cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Według innego przesądu, który utrzymuje się nawet do dzisiaj, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Obecnie pączki w Polsce wypełniane są marmoladą, czekoladą, toffi, karmelem lub innym słodkim nadzieniem. Drugim najpopularniejszym przysmakiem w tłusty czwartek są faworki (znane też jako chrusty, chruściki).

d2mmhux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mmhux
d2mmhux
Więcej tematów