Trwa ładowanie...

Tysiące migrantów nocują na granicy z Białorusią. Wzdłuż płotu powstało ogromne koczowisko [NA ŻYWO]

W poniedziałek doszło do masowych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wieczorem migranci rozbili namioty i rozpalili ogniska. Po polskiej stronie granicy strzeże straż graniczna, policja i wojsko. We wtorek w sprawie kryzysu migracyjnego zbierze się Sejm. Działania reżimu w Mińsku potępili już m.in. Unia Europejska, Stany Zjednoczone i NATO.

Share
Tysiące migrantów na granicy z Białorusią. Wzdłuż płotu rozbito obóz Tysiące migrantów na granicy z Białorusią. Wzdłuż płotu rozbito obóz Źródło: MON
d3g3u6v

Kryzys na granicy zaczął eskalować rano, gdy w mediach społecznościowych pojawiła się informacja o tym, że ulice w Mińsku opustoszały, a tysiące migrantów są przewożonych pod granicę z Polską.

Później do sieci trafiały m.in. materiały resortu obrony narodowej przedstawiające próby siłowego wdarcia się na terytorium Polski. Duże grupy cudzoziemców starały się przedrzeć na polską stronę forsując przy pomocy drzew umocnienia na granicy.

O sytuacji na granicy z przedstawicielami rządu i szefami służb rozmawiał też prezydent Andrzej Duda, który nie wykluczył zwołania w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent odbył też rozmowę telefoniczną m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Wieczorem Witek wygłosiła też orędzie. - Alaksandr Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO. Nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej zakończenia - mówiła.

Reaguje UE, USA i NATO

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że Białoruś musi przestać narażać życie ludzi. - Instrumentalizacja migrantów dla celów politycznych przez Białoruś jest niedopuszczalna – powiedziała.

UE ma także zbadać, "w jaki sposób sankcjonować, w tym poprzez sporządzanie czarnych list, linie lotnicze z państw trzecich, które zajmują się handlem ludźmi".

Podobne stanowisko zajął też Sojusz Północnoatlantycki i administracja Joe Bidena. "Wykorzystywanie migrantów przez reżim Alaksandra Łukaszenki jako taktyki hybrydowej jest niedopuszczalne" - przekazała Kwatera Główna NATO, odnosząc się do wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

"Niepokoi nas niedawna eskalacja na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego. Obserwujemy falę migrantów próbujących przedostać się na terytorium sojuszników przez Białoruś" – przekazano w oświadczeniu.

Z kolei rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że "Stany Zjednoczone mocno potępiają wykorzystywanie migrantów do celów politycznych oraz bezduszne i nieludzkie organizowanie nieregularnych ruchów migracyjnych".

O sytuacji w okolicach przejścia granicznego przez cały dzień informowaliśmy na bieżąco w naszym liveblogu.

Niepokojące doniesienia z polsko-białoruskiej granicy. W okolicy przejścia Kuźnica Białostocka-Bruzgi zgromadził się tłum migrantów. Polskie służby ostrzegają, że może dojść do "największej do tej pory próby masowego siłowego wejścia na teren Polski". Na terenach przygranicznych pojawia się coraz więcej policji oraz wojska. W niektórych miejscach wykorzystano gaz łzawiący.

Trwa łączenie
00:00, 09.11.2021

- Spór  o uchodźców na pograniczu polsko-białoruskim grozi przekształceniem się w poważny konflikt, w sytuacji gdy po obu stronach rozlokowani zostali  żołnierze - uważa szef fińskiego MSZ Pekka Haavisto. Według niego  "obecny scenariusz" działań Mińska nie został jednak napisany w Moskwie.


- Białoruś  bezczelnie wykorzystuje sytuację a według informacji, które posiadamy, do stolicy Mińska przylatuje około 50 samolotów tygodniowo z krajów arabskich i z Turcji - mówił Haavisto w poniedziałek wieczorem w  programie telewizji Yle.


Według ministra w wachlarzu rozwiązań, jakim dysponuje Europa nadal  znajdują się sankcje, a w tej nowej sytuacji UE nie może się cofnąć,  szczególnie, że na Białorusi są rażąco łamane prawa człowieka. - Trzeba  ustalić górną granicę działań Białorusi" - dodał.

Komentuj
23:43, 08.11.2021

Szef MSZ Holandii powiedział, że zachowanie Białorusi w sprawie sytuacji na granicy z Polską to "nieludzka podłość". Ben Knapen podkreślił, że Polska strzeże granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, a zachowanie wschodniego sąsiada określił jako "nieludzką podłość".


- Traktowanie ludzi jako broni w walce z Unią Europejską jest niegodziwe - mówił Knapen w izbie niższej  holenderskiego parlamentu. Wyraził też obawę, że zimą na granicy polsko-białoruskiej może dojść do tragedii humanitarnej.


Niderlandzkie media informują o sytuacji na granicy białorusko-polskiej na czołówkach serwisów informacyjnych. Przypominają, iż białoruski reżim celowo kieruje migrantów na granicę z Polską.

29
Szmaragdowy Kangur

WOZY Z ARMATKAMI WODNYMI!!! DOTYKAJA OGRODZENIA ZLAC WODA DOBRZE..Zczna chorować osłabieni odechce im się szturmów

Seledynowa Kozica

Jedynie są zaniepokojeni

Spiżowy pomnik z pisguana

Kaczyński bohater się nie boi, ale czołg w przedpokoju na wszelki wypadek stoi

Wszystkie komentarze (29)
22:59, 08.11.2021

Jak donosi dziennik "Welt", w związku z napiętą sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, aktywiści z Niemiec wysłali w rejon przygraniczny autobus z artykułami pomocowymi dla migrantów. Autobus wyruszył w poniedziałek z Berlina. Aktywiści planowali w drodze powrotnej przewieźć migrantów.


Federalne MSW ostrzega, że byłoby to działanie nielegalne.

46
22:56, 08.11.2021

Funkcjonariuszom pełniącym służbę na granicy z Białorusią podziękował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Za nimi wiele tygodni bardzo wymagającej służby. Przed nimi ogromne wyzwanie związane z operacją prowadzoną przez stronę białoruską" – napisał.

18
22:54, 08.11.2021

Na granicy przebywa też około 200 funkcjonariuszy z Samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych Policji (SPAP) oraz żołnierze wojsk specjalnych.

3
22:36, 08.11.2021

Późnym wieczorem sytuacja na granicy się uspokoiła. W koczowisku po białoruskiej stronie zapłonęły ogniska. Na noc na miejscu pozostali funkcjonariusze straży granicznej, policji i wojska.

30
Miodowa Rozgwiazda

A może by tak ogłosić ze będziemy strzelać do każdego kto przekroczy granice nielegalnie ?

Szafranowy Rekin

Nie maja jak zawrocic tu karabiny i tam, nie taniej ich nakarmic spakowac w samolot i odeslac do swojego kraju,zima idzie,mrozy....

Mahoniowa Kozica

Grzyw ekolodzy broniący lasu - tony to śmieci po migrantach i zniszczonej przrody

Wszystkie komentarze (30)
22:08, 08.11.2021

Według niemieckiego dziennika "Bild" w ciągu ostatnich sześciu tygodni przez Białoruś przybyło do Niemiec ponad 6 tys. uchodźców. Gazeta pisze, że przemytnicy działają według białoruskiego planu "ataku na UE", który mają popierać prezydenci Rosji i Turcji, Władimir Putin i Recep Tayyip Erdogan.


Putin i Erdogan "mają zapewnić wsparcie logistyczne, jeśli chodzi o jak najszybszy przelot jak największej liczby migrantów do Mińska", aby stamtąd mogli się oni "przedostać się przez granice UE" - pisze "Bild".


Kilku wysokich rangą berlińskich urzędników ds. bezpieczeństwa potwierdziło w rozmowie z dziennikiem, że rosyjski Aerofłot (51 procent udziałów państwowych) i tureckie Turkish Airlines (49 procent udziałów państwowych) "w decydującym stopniu przyczyniają się do lotniczego przemytu (migrantów) na Białoruś".

26
21:44, 08.11.2021

- W tej chwili mamy do czynienia z sytuacją, w której grupy migrantów sprowadzone przez Białorusinów rozlokowały się przy polskiej granicy – powiedział w TVP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zaznaczył, że chodzi o rejon w okolicy polsko-białoruskiej granicy w Kuźnicy.


Żaryn przekazał też, że cudzoziemcy budują tam koczowisko. - Zakładamy, że będziemy funkcjonowało przez wiele dni przy linii granicy z Polską, aby cały czas destabilizować sytuację na pograniczu – ocenił.

34
Ceglasta Mrówka

migranci nie boją się Covida?

Brzoskwiniowy Pancernik

A co z covid....imigranci nie mają.....

Srtuś

Szczerze , to współczuję żołnierzą za marne pieniądze tam stać i się szarpać z dziadami

Wszystkie komentarze (34)
21:25, 08.11.2021

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z białoruską opozycjonistką i kandydatką na prezydenta Białorusi w wyborach z 2020 roku. Swiatłana Cichanouska przekazała na Twitterze, że rozmowa dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz możliwych rozwiązań obecnego kryzysu. 


Podkreśliła, że podziela zdanie polskiego prezydenta, iż to co się dzieje na granicy, to efekt celowych działań reżimu w Mińsku. "Nie możemy pozwolić dyktatorowi na eskalację przemocy" - oświadczyła.


Zamieściła też krótkie nagranie z fragmentem rozmowy z Andrzejem Dudą.

24
21:07, 08.11.2021

"Nasze  konsekwentne stanowisko sprzeciwu wobec szantażu Alaksandra Łukaszenki na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą dostało zdecydowane  poparcie ze strony przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der  Leyen - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.


"W  obliczu agresji i wykorzystywania cierpiących ludzi jako żywych tarcz przez reżim białoruski do prowadzenia swojej bandyckiej polityki,  powinniśmy solidarnie jednoczyć się zarówno w Polsce, jak i w całej  wspólnocie europejskiej. Dziękuję za dzielną i pełną poświęcenia postawę  funkcjonariuszom Straży Granicznej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Polskiej Policji, żołnierzom Wojska Polskiego i innych służb mundurowych" -  napisał szef rządu na Facebooku. 

41
20:57, 08.11.2021

Temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej obecny jest również w światowych mediach. Pojawia się na czołówkach m.in. "Guardiana", BBC News i Politico Europe.

6
20:51, 08.11.2021

"Rumuński MSZ z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń na granicy Polski z Białorusią. Stoimy za Polską i potępiamy wszelkie próby instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych" - przekazali dyplomaci z Rumunii.

3
20:49, 08.11.2021

Na Podlasiu obecni są posłowie Lewicy Marek Rutka i Paweł Krutul. "Pomagamy dzieciom. Bez względu na to, jak się znalazły na terytorium Polski. Przekazujemy najmłodszym ciepłe ubrania: kurtki, czapki, rękawiczki oraz artykuły spożywcze. Wszystkim maluchom życzymy zdrowia" - napisali parlamentarzyści.

100
Rubinowy Lew

Może lepszym rozwiazaniem byłyby białe flagi wywieszone przez emigrantów? Może warto się cofnąć i obalić Lukaszenka za to co zrobił? Nikt takiemu pajacowi nie może nic zrobic? Juz taki jeden byl w...

Poziomkowy Wąż

Szkoda ze polskim dzieciom nie pomogą.

Malachitowy Pingwin

Kolesie politycy patrzą na swoje sondaże a nie na dzieci. Taka pomoc to żadna pomoc. Systemowo pomóżcie jesteście w parlamencie.

Wszystkie komentarze (100)
20:47, 08.11.2021

Premier Mateusz Morawiecki podziękował w mediach społecznościowych funkcjonariuszom policji, Straży Granicznej, WOT oraz żołnierzom Wojska Polskiego.


"W chwilach próby to oni chronią Polaków i bronią polskiej granicy przed zagrożeniami zewnętrznymi. Jesteśmy im winni szacunek i wdzięczność. Kiedyś walczyli o polską niepodległość, którą wkrótce będziemy świętować i za którą setki tysięcy z nich oddało życie. Dziś zapewniają jej trwanie" - przekazał szef polskiego rządu.

3
20:45, 08.11.2021

- Niepokoją nas obrazy i doniesienia dochodzące z granicy białorusko-polskiej. Stany Zjednoczone zdecydowanie potępiają reżim Łukaszenki za ułatwianie nielegalnych przepływów migracyjnych. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania organizowania i wymuszania regularnych przepływów migrantów do Europy - przekazał Ned Price, rzecznik Departamentu Stanu USA.

3
20:38, 08.11.2021

Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk na antenie TVN24 o niedopuszczeniu dziennikarzy na granicę: Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pani redaktor albo inni dziennikarze pojechali na Białoruś i stamtąd relacjonowali sytuację.

60
Złocisty Jeż

Tak wpuścić tam jeszcze dziennikarzy najlepiej z łonetu GW i wp i zacznie się cyrk

Marchewkowy Krokodyl

Brawo! Doskonałą odpowiedź!

Wiśniowa Pantera

A gdzie Bonkiewicz z swoimi patryjotami.. Zobaczył co się tam dzieje i że strachu puścił Bonka. Jakie nazwisko taki bohater.

Wszystkie komentarze (60)
20:30, 08.11.2021

"Stany Zjednoczone wzywają Białoruś do zaprzestania 'organizowania' napływu migrantów do Europy" - informuje agencja AFP.

31
Turkusowy Koń

W Teksasie zrobili tymczasowa granice z kontenerow. Na ciezarowke I zrzucic dzwigiem jeden na drugi to kontenery. Mozna przeciez przewiesc z Portu.

Seledynowa Mrówka

To jest wina Polski. 20 latemu my wprowadzaliśmy w Iraku porządek i demokrację. Widać jakie są teraz tego efekty

Marchewkowy Zając

Witam wszystkich.czytajac powyższe komentarze chce dodać jedna prosta rzecz,wszyscy potrafimy tylko gadać, plotkować i pisać w mediach społecznościowych. Drodzy rodacy wspierajmy nasze służby, nasze...

Wszystkie komentarze (31)
20:26, 08.11.2021

"Wzywam władze Białorusi do przestrzegania prawa międzynarodowego. Unia Europejska nie zaakceptuje żadnych prób instrumentalizacji migrantów do celów politycznych. Uważnie obserwujemy sytuację na unijnych granicach" - przekazał w mediach społecznościowych Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej.

8
20:22, 08.11.2021

"Dziękuję prezydentom Litwy, Gruzji, Łotwy, Estonii i Ukrainy, a także liderce demokratycznej Białorusi Swiatłanie Cichanouskiej, za pełne wsparcie i zrozumienie. Broniąc naszych granic, bronimy Europy" - przekazał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

10
20:18, 08.11.2021

- Mamy świadomość, że celem migrantów są Niemcy. Jednakże wiemy, że ich przejście przez nasz kraj byłoby niszczące - podkreślił w TVP Info szef MON.

12
20:16, 08.11.2021

- Jutro w Sejmie sprawdzimy, jak zachowa się totalna opozycja. Ich postawę ocenią wyborcy - przekazał Błaszczak.

35
Chabrowy Chrząszcz

Mariuszek Ministrancik, zobaczymy jak ciebie wyborcy ocenią!

Poziomkowa Kozica

A Płaszczak swoje. Człowieku ogarnij się. Zdejmij beret i zacznij myśleć.

Miodowy Pingwin

Płaszczak chce rozmawiać z opozycją nazywając ją wcześniej totalną

Wszystkie komentarze (35)
20:15, 08.11.2021

- Pamiętajmy, że konsekwencją kryzysu migracyjnego z 2015 roku, byly zamachy terrorystyczne. (...) To, co dzieje się na granicy, to atak wymierzony w Unię Europejską, i w suwerenność Polski - podkreślił w "Gościu Wiadomości" szef MON Mariusz Błaszczak. 

Komentuj
20:14, 08.11.2021

- Mamy do czynienia z atakiem hybrydowym. (...) Liczę na to, że opozycja porzuci swoją totalność. Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją - przekazał na antenie TVP Info minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Komentuj
20:07, 08.11.2021

Cała relacja z orędzia marszałek Sejmu Elżbiety Witek dostępna jest tutaj.

Komentuj
20:06, 08.11.2021

- Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel ponad podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - zaapelowała marszałek Witek.

Komentuj
20:05, 08.11.2021

Jutro odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Sejmu. - Sytuacja, w obliczu której stanęliśmy, jest testem dla całej klasy politycznej, wszystkich środowisk w polskim parlamencie - podkreśliła marszałek Sejmu.

5
20:04, 08.11.2021

- Funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera ponad 12 tys. żołnierzy oraz policjantów. W gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej - zaznaczyła Witek.

1
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3g3u6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g3u6v
d3g3u6v
Więcej tematów