Trwa ładowanie...
d34hq7v

Timmermans składa obietnicę Polakom. "Nie opuszczę was!"

Holenderski eurokomisarz Frans Timmermans został wybrany na zjeździe europejskich socjaldemokratów na ich czołowego kandydata w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podczas przemówienia po ogłoszeniu wyników poświęcił kilka zdań Polsce.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frans Timmermans zapowiada dalszą walkę o "demokrację, wolność i praworządność"
Frans Timmermans zapowiada dalszą walkę o "demokrację, wolność i praworządność" (PAP)
d34hq7v

Delegaci na zjazd w Lizbonie wybrali 57-letniego Timmermansa przez aklamację. Wybór ten oznacza, że Timmermans w pojedynku o fotel przewodniczącego Komisji Europejskiej zmierzy się z kandydatem Europejskiej Partii Ludowej (EPL), politykiem bawarskiej CSU Manfredem Weberem.

W swoim przemówieniu po wyborze Timmermans ostrzegał przed nacjonalizmem i populizmem. – Te wybory będą wyborami o duszę Europy, ponieważ będziemy wybierać czy chcemy podążać ścieżką demokracji, praworządności i poszanowania praw podstawowych, czy też nie – powiedział Timmermans w sobotę (8.12.18) na zjeździe w Lizbonie.

Dodał, że w niektórych państwach członkowskich UE rządy instrumentalizują lęki swoich obywateli, zniewalają media, uniemożliwiają działalność organizacji pozarządowych i zmuszają uniwersytety do opuszczenia kraju.

d34hq7v

Zobacz także: Nie ma zbrodni doskonałej. Kulisy pracy polskiej policji

– Powinniśmy zadać sobie pytanie, czy demokracja opiera się tylko na rządach większości? To demokratura. Demokracja jest także poszanowaniem mniejszości – podkreślił Timmermans. Pod adresem Polaków obecny wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej wystosował, jak zaznaczył, "uroczystą obietnicę". – Nigdy nie opuszczę narodu polskiego w jego walce o demokrację, wolność i praworządność – zapewnił. Delegaci zareagowali długimi oklaskami. – Zwyciężymy nie ze względu na moją determinację, ale dlatego, że Polacy sami chcą być Europejczykami – dodał Timmermans.

Przeczytaj także:
Krajobraz po bitwie w CDU. "Nowa era"
Niemcy: od poniedziałku strajki na kolei

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d34hq7v

Podziel się opinią

Share

d34hq7v

d34hq7v
Więcej tematów