Trwa ładowanie...
ycipk-4fo7yx

Terlikowski: abp Juliusz Paetz zostanie pochowany w archikatedrze

Zmarły arcybiskup senior Juliusz Paetz zostanie pochowany w katedrze poznańskiej - wynika z informacji przekazanych przez duchownych w mediach społecznościowych. Ta decyzja wywołuje emocje, bo w przeszłości zmarły hierarcha był oskarżany o molestowanie seksualne podwładnych duchownych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Arcybiskup senior Juliusz Paetz
Arcybiskup senior Juliusz Paetz (PAP, Fot: Marek Zakrzewski)
ycipk-4fo7yx

Z komunikatu kurii wynika, że pogrzeb abp. Juliusza Paetza w katedrze poznańskiej ma mieć formę "ściśle prywatną". "Miejsce pochówku oraz forma pogrzebu są zgodne z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego" - poinformowały służby prasowe kurii.

Zaznaczono, że szczegóły dotyczące pogrzebu abp. Paetza zostały ustalone ze Stolicą Apostolską, Nuncjaturą Apostolską w Polsce oraz członkami rodziny duchownego.

Abp Juliusz Paetz zmarł w piątek w wieku 84 lat. Hierarcha był oskarżany o molestowanie seksualne kleryków i księży. Decyzją władz kościelnych miał m.in. zakaz głoszenia kazań - przypomina "Gazeta Wyborcza", przywołując opinię katolickiego publicysty Tomasza Terlikowskiego, który skrytykował doniesienia o pochowaniu arcybiskupa seniora Juliusza Paetza w katedrze poznańskiej.

ycipk-4fo7yx

"Wiele wskazuje na to, że miejscem pochówku będzie archikatedra. I trzeba powiedzieć jasno, że jeśli tak będzie, to będzie to decyzja skandaliczna i haniebna. Skandaliczna, bo nie licząca się z ofiarami, a haniebna, bo dowodząca, że wina w takiej sytuacji nie ma znaczenia, i że solidarność hierarchii jest ważniejsza niż sprawiedliwość" - napisał Terlikowski w mediach społecznościowych.

Jego zdaniem nie jest wykluczone profanowanie katedry. "Trudno sobie wyobrazić, by te wydarzenia nie przyciągnęły antyklerykałów, by nie sprawiły, że ten grób będzie regularnie bezczeszczony. I stanie się to na życzenie kurii, Stolicy Apostolskiej i rodziny" - ocenił, apelując o zmianę decyzji.

ycipk-4fo7yx

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Kontrowersyjny projekt Klaudii Jachiry. Joanna Mucha przestrzega

Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące

ycipk-4fo7yx

ycipk-4fo7yx
ycipk-4fo7yx